Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'a Yağmur Bombası En Çok Sözen'i Güldürdü

Büyükşehir belediye başkanlığı koltuğunda halef-selef olan Erdoğan ile Sözen zamanında yağmur bombası yöntemi nedeniyle atışmış, Erdoğan bomba yerine yağmur duası önermişti.

Radikal Gazetesi
İstanbul'a Yağmur Bombası En Çok Sözen'i Güldürdü

ağmur bombalama yöntemi, İstanbul'da yaklaşık 14 yıl aradan sonra yeniden başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ABD'den kiralanan uçağın çarşamba gününden beri 13 uçuş yaparak bulutlara 21 adet gümüş iyodür fişeği bıraktığını, bu bölgelerde yağışın iki kat arttığını açıkladı.

Çalışma en çok İstanbul'u yağmur bombası yöntemiyle tanıştıran eski Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen'i gülümsetti. Büyükşehir belediye başkanlığı koltuğunda halef-selef olan Erdoğan ile Sözen zamanında yağmur bombası yöntemi nedeniyle atışmış, Erdoğan bomba yerine yağmur duası önermişti.

'Başbakan alay etmişti'
Sözen dün Radikal'e şöyle konuştu: "Bizim dönemimizde yağmur sıkıntısına karşı 10'u aşkın önlem alındı. Yağmur bombası bunlardan biriydi. Amerikalılarla anlaştık. O dönemde yağan yağmurların yüzde 20-25'ni yağmur bombasıyla temin edildiğine dair bilim adamlarının notları var. Başbakan o zaman, 'Havayı bombaladınız, bununla yağmur mu yağdırılır' gibi alaycı bir ifade kullandı. Allah bu günleri de gösterdi. Ben de 'Onların yukarıyla arası iyidir' diye espri yaptım, Erdoğan da bunu yıllarca kullandı."

Sözen döneminde en kurak dönemlerinden birini yaşayan İstanbul, Erdoğan dönemiyle beklediği yağmurlara kavuşmuş, yağmurlama yöntemi de rafa kalkmıştı. Gün oldu, devran döndü, İstanbul yine buluttan nem kapmak için gözünü bilime dikti.

Başkan Topbaş, Teksas Üniversitesi, NCAR (Ulusal Araştırmalar Merkezi) ve İTÜ'yle beraber yürüttükleri çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

"Buluttaki su buharının yoğunlaşmasını ve yağmur yağmasını sağlayacak 6 bin adet gümüş iyodür fişek aldık. Bulutlara 21 adet gümüş iyodür fişeği atıldı. Çevre kirliliği açısından risk oluşturmadı. Bulutlardaki yağışı alabilmemiz çok önemli. Bu kadar büyük etkiyi bunlarla sağlamanız yeterli değil. Doğru olan bulutlardaki yağmur bırakmama nedenlerini bulabilmek ve bunu etkileyen olumsuzlukları ortadan kaldırmak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbula-yagmur-bombasi-en-cok-sozeni-guldurdu_59123.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!