Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul’da 85 bin gecekondu yıkılacak

İstanbul’da 85 bin gecekondu yıkılacak

Hürriyet
İstanbul’da 85 bin gecekondu yıkılacak

Kentsel Dönüşüm Projesi" çerçevesinde İstanbul’da 85 bin konut belediye tarafından yıkılacak. En büyük yıkım Okmeydanı’nda.

Türkiye’de en fazla gecekondulaşmanın yaşandığı kentlerin başında gelen İstanbul’da, en büyük yıkım ise, Okmeydanı’nda gerçekleştirilecek.

Mesken ve Gecekondu Müdürü Hüseyin Kaya, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamındaki en büyük yıkımı Okmeydanı’nda gerçekleştireceklerini kaydetti.

Kaya, yapacakları çalışmalarla Okmeydanı’nda tarihi dokuyu yeniden ortaya çıkaracaklarını belirtti.

İstanbul’da en yoğun gecekondulaşmanın Gaziosmanpaşa’da olduğunu ifade eden Kaya, ilk etapta 700 gecekondunun yıkılarak, buradaki hak sahiplerinin sosyal konutlara yerleştirileceğini söyledi.

2003 yılında yaptıkları araştırmada, kent genelinde toplam 85 bin 423 gecekondu tespit ettiklerini kaydeden Kaya, gecekondulaşmaya karşı geliştirilen proje kapsamında Armutlu, Sarıgöl ve Gazi Mahallesi’ndeki bin 500 gecekondunun yıkımına başlandığını belirtti.

GECEKONDUSU YIKILAN SOSYAL KONUTA YERLEŞTİRİLİYOR

Baltalimanı ve Pendik’te Büyükşehir Belediyesi’nin mülkü üzerinde bulunan toplam 84 gecekondunun yıkıldığını hatırlatan Kaya, "Belediye, vatandaşları mağdur etmeden, imarsız yapılan binaları yıkmaya devam edecek" dedi.

Kaya, gecekonduları iyileştirme ve ıslah etme amacıyla geliştirilen projeyle, gecekondularda yaşayan vatandaşların, toplu konutlara yerleştireceğini kaydetti.

Pendik Kurtköy’de, "Kentsel Dönüşüm ve Sosyal Konut Üretimi" için 44 gecekondunun yıkılarak yerine Emlak ve İstimlak Daire Başkanlığı-Mesken ve Gecekondu İşleri Müdürlüğü tarafından 193 yeni sosyal konut yapılacağı açıklayan Kaya, Baltalimanı-TEM Bağlantı Yolunda sürdürülen çalışma kapsamında bugüne kadar tasfiye edilip yıkılan gecekondu sayısının 149’a ulaştığını belirtti.

Kaya, enkaz bedeli ödenerek yapılan tasfiye işleminde, anlaşma sağlanan hak sahiplerine sosyal konutlar verildiğini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-85-bin-gecekondu-yikilacak_30342.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!