Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'da Dev Projeye İptal

CHP’nin açtığı dava sonucunda eski Bayrampaşa Cezaevi’ni kapsayan kentsel dönüşüm planları idare mahkemesi tarafından iptal edildi. Mahkeme, planları şehircilik ilkelerine aykırı buldu.

yapi.com.tr
İstanbul'da Dev Projeye İptal

CHP İstanbul İl Sekreteri Hakkı Sağlam, İBB Meclis Üyeleri İsa Öztürk, Özgür Aydın ve Hüseyin Sağ, rezerv alanı ilan edilen Bayrampaşa İsmetpaşa Mahallesi için İBB tarafından 2015 yılında hazırlanan kentsel dönüşüm planlarına kamu yararı taşımadığı ve imar mevzuatına aykırı olduğu gerekçesiyle iptal davası açtı.

Sözcü Gazetesi'nden Özlem Güvemli'nin haberine göre, iptali istenen planın sınırları içinde 2009 yılında boşaltılan Bayrampaşa eski cezaevi de bulunuyordu. Cezaevi arazisinde KİPTAŞ tarafından 303 milyon lira yatırımla 2 bin 300 konut, 327 yataklı araştırma ve devlet hastanesi, yer altına 3500-5000 araç kapasiteli otopark, okul, cami, meydandan oluşan kentsel dönüşüm çalışması başlatılmıştı.

Oybirliği ile iptal

Ancak cezaevi arazisini kapsayan kentsel dönüşüm planları İstanbul 13. İdare Mahkemesi tarafından şehircilik ilkeleri, planlama esasları, kamu yararı ve imar mevzuatına uygun olmadığı için oy birliği ile 28 Şubat 2017 tarihinde iptal edildi.

Bilirkişi: Plan net değil

Dava kapsamında hazırlanan bilirkişi raporunda, bölgede eski Bayrampaşa Cezaevi'nin yıkıldığı, alanda TEİAŞ ve Sağmalcılar Devlet Hastanesi'ne ilişkin tesislerin bulunduğu kaydedildi. Raporda, planın bütüncül olmadığı, alanda nüfus ve yapı yoğunluğunu arttırdığı vurgulandı. Plan eliyle emsal değerinin üzerinde hesap edilemez bir yapılaşma katsayısı ile yüzölçümünün ortaya çıktığı belirtildi. Kaç bodrum kat oluşturulabileceği, karma kullanım oranlarının ne olacağı gibi son derece hayati hususların plan eliyle netleştirilmediği ve kentsel tasarım projesine bırakıldığı ifade edildi. Bu durumun imar hakkı dağılımını belirsiz kıldığı belirtildi. Mahkeme de bilirkişi raporundaki tespitler doğrultusunda planı iptal etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-dev-projeye-iptal_158332.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!