Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Cami Arsası'na Teklif Gelmedi

İstanbul'da Konut Satışları Durdu, Talep Arsaya Yöneldi

İstanbul'da konut satışları dururken, Çatalca, Hadımköy, Beykoz, Sarıyer gibi depreme dayanıklı bölgelerdeki arsa fiyatları yüzde 100 arttı. İstanbul

Dünyastanbul'da konut satışları dururken, Çatalca, Hadımköy, Beykoz, Sarıyer gibi depreme dayanıklı bölgelerdeki arsa fiyatları yüzde 100 arttı. İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası (İEKO) Başkanı Sabri Ateş, deprem uzmanlarının İstanbul'da olası bir depremde bazı binaların yıkılabileceği konusundaki açıklamalarının ardından vatandaşların gayrimenkul yatırımı olarak arsaya yöneldiğini söyledi.
İstanbul'daki binaların yüzde 70'inin kaçak olduğunun altını çizen Ateş, "İstanbul'daki binalara güven yok. Binaların çoğu sorunlu ve kalitesiz yapılmış. Evi olanlar biran önce satmak istiyor. Satılık konut çok ama alan yok. Konut yatırım aracı olmaktan çıktı. Vatandaşlar depreme dayanıklı bölgelerde arsa yatırımına yöneldiği için fiyatlar fırladı" dedi. Fiyatların artışıyla ilgili örnekler veren Ateş, deprem öncesi Sarıyer'de metrekaresi 30 ile 40 dolar arasında değişen arsaların bugün 80 ile 120 dolara yükseldiğini söyledi.

3 kasım bekleniyor

Deprem ve ekonomik krizin ardından emlak sektörünün durduğunu ve İstanbul'daki 24 bin emlakçıdan 10 binin üzerindekinin kapandığını ifade eden Ateş, sektörün zor günler yaşadığını söyledi. Ülke genelindeki 400 bin emlakçıdan 200 bine yakınının da kapandığına işaret eden Ateş, önümüzdeki günlerde kapanmaların artarak devam edeceğini belirtti. 3 Kasım seçimlerinin de piyasanın durmasında büyük etkisi olduğu ifade eden Ateş, "Yatırım yapmayı düşünen yerli veya yabancı sermaye, 3 kasım seçimlerinin sonuçlarını bekliyor. Şuan piyasalara 'bekle-gör' dönemi hakim. 3 Kasım'dan sonra neler olacağını hep birlikte göreceğiz" diye konuştu.

Emlakçılara diploma

Krizin ardından piyasada haksız kazanç sağlayacak sahte emlakçılar türediğini ifade eden Ateş, sahte emlakçıların önüne geçmek için Türk Standartları Enstitüsü'yle çalışmalarının olduğunu ifade etti. Ateş, "Bu ayın sonuna doğru hayata geçecek projeyle, emlakçılar 6 aylık bir eğitime tabi tutulacak. Sınavı geçenlere diploma verilecek. Artık diplomasız, bilgisayarsız, kapısında arabası olmayan emlakçı kalmayacak. Böylece hiçkimse ben emlakçıyım 'bu eve çok talep var. Bana kapora bırakırsanız sizin için ayırırım' diyemeyecek. Ülke genelindeki emlakçılarımız dünya standartalarında çalışacak" şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-konut-satislari-durdu-talep-arsaya-yoneldi_1739.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!