Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'da Köprülere Deprem Önlemi

Karayolları 17. Bölge Müdür Vekili Cahit Turhan, daha önce yapılan incelemeler sonucunda güçlendirilmesine karar verilen ikinci derece öncelikli 22

Hürriyetb>Karayolları 17. Bölge Müdür Vekili Cahit Turhan, daha önce yapılan incelemeler sonucunda güçlendirilmesine karar verilen ikinci derece öncelikli 22 köprü ve viyadükten 10'unun bu yıl sonuna kadar bitirileceğini belirterek, ''Hedefimiz, 2007 yılında tüm köprü ve viyadükleri olası bir depreme hazır hale getirmek'' dedi.


Turhan, uzmanlarca gerçekleştirilen incelemelerde, İstanbul ulaşımına alternatifsiz hizmet veren köprü ve viyadüklerin iki bölüme ayrıldığını söyledi.

Boğaz köprüleri, Haliç Köprüsü ve bağlantı yolları gibi büyük yapıların birinci, diğer köprü ve viyadüklerin de ikinci öncelikliğe sahip olduğunu vurgulayan Turhan, şunları kaydetti:

''Birinci öncelikli yapılar, Japonya'dan temin edilen kredilerle güçlendirilecek. 100 milyon dolarlık dış krediyle güçlendirilecek olan Boğaz köprüleri viyadükleri ile Haliç Köprüsü gibi büyük yapılarda güçlendirme çalışmalarına yıl sonunda başlanacak.

Bununla ilgili müşavirlik hizmetleri ihalesi daha önce yapılmıştı. Proje hazırlık ve yapımına ilişkin ihale çalışmaları ise devam ediyor. İhaleler bu yılın sonuna kadar bitirilecek ve çalışmalar 2004'ün başında start alacak.

Ana ulaşım yolları üzerinde bulunan ve ikinci derece öncelikli takviye edilmesi gereken 22 adet köprü ile bunlara bağlı viyadük var. Bunların ihalesi ise toplu olarak yapılmıştı. Bunlar için 2002 yılı rakamlarıyla 6 trilyon lira kaynak ayrıldı. Halen 3 köprüde çalışmalarbitme aşamasında. İstanbul'da ilk aşamada güçlendirilmesine karar verilen 22 köprü ve viyadükten 10'unu, bu yılın sonuna kadar bitirmeyi hedefliyoruz.''

GÜÇLENDİRİLECEK KÖPRÜ VE VİYADÜKLER

Karayolları 17. Bölge Müdür Vekili Cahit Turhan'ın verdiği bilgiye göre, İstanbul'da depreme karşı güçlendirilecek 2. derece öncelikli köprü ve viyadükler şunlar:

Osmaniye Üstgeçit Köprüsü, Yenibosna Üstgeçit Köprüsü, Sefaköy Üstgeçit Köprüsü, Barbaros Bulvarı Köprülü Kavşağı, Zincirlikuyu Üstgeçit Köprüsü, Metris Kavşağı Otoyol üzerindeki Üstgeçit Köprüsü, Anadolu Otoyolu Köprülü Kavşağı Üstgeçit Köprüsü, Ümraniye Köprülü Kavşağı, Sağmalcılar Viyadüğü, Mahmutbey Viyadüğü, Okmeydanı Viyadüğü, Nurtepe Viyadüğü, Gedikahmetpeşe Viyadüğü, Gaziosmanpaşa Viyadüğü, Levent Viyadüğü, Sadabat II Viyadüğü, Mecidiyeköy Viyadüğü, Metris Köprülü Kavşağı, Çamlıca Yükseltilmiş Geçit, Mahmutbey Batı Köprü Kavşağı, Mahmutbey Batı Köprülü Kavşağı Otoyol üzerindeki Altgeçit Köprüsü, Kozyatağı Köprülü Kavşağı Anadolu Otoyol Köprüsü Kavşağı Alt ve Üstgeçit Köprüleri.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-koprulere-deprem-onlemi_5078.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!