Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'da Kuş Turizmi

Asya ve Avrupa’nın en önemli kuş göç yolları arasında yer alan İstanbul’un semalarından Güney Yarımküre’ye doğru giden kuş sürülerini yüzlerce gönüllü izliyor. Güney Kore, Fransa ve Hollanda gibi ülkelerden gelen kuş gözlemcileri, İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu üyeleriyle birlikte dürbün, teleskop ve fotoğraf makineleriyle gün boyu gökyüzünü

Milliyet Gazetesi
İstanbul'da Kuş Turizmi

sya ve Avrupa’nın en önemli kuş göç yolları arasında yer alan İstanbul’un semalarından Güney Yarımküre’ye doğru giden kuş sürülerini yüzlerce gönüllü izliyor. Güney Kore, Fransa ve Hollanda gibi ülkelerden gelen kuş gözlemcileri, İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu üyeleriyle birlikte dürbün, teleskop ve fotoğraf makineleriyle gün boyu gökyüzünü tarıyor.

Dünyada her yıl 10 milyon kişi kuş gözlemi yapmak için ülkeler arasında seyahat ederken, kış mevsiminin yaklaşmasıyla İstanbul’un önemi arttı. Kuzey ve güney yarımkürelerdeki mevsim değişiklikleri sırasında milyonlarca kuşun geçtiği İstanbul’a son günlerde dünyanın çeşitli yerlerinden kuş gözlemcileri gelmeye başladı.

Çamlıca ideal

Şu günlerde daha sıcak Güney Yarımküre’ye doğru kanat çırpan onlarca kuş türü İstanbul üzerinden geçiyor. Doğa tutkunları tarafından Avrupa’nın en iyi kuş gözlem şehri olarak bilinen İstanbul’da bu aylarda doğa turizmi yaşanıyor.

İstanbul’un en yüksek yerlerinden olan ve boğazın iki yakasına hâkim Büyük Çamlıca Tepesi her gün yüzlerce kuş gözlemcisinin uğrak yeri oldu. İstanbul’da tespit edilen 32 kuş türünden leylek, yaz atmacası, arı şahini ve saz delicesi gibi türler şu anda Afrika’ya doğru göç ediyor. Kuşların en net gözlemlendiği nokta olan Çamlıca Tepesi’nde gönüllüler sürülerin içindeki kuşları saymaya çalışıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-kus-turizmi_72152.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!