Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'da Otel Patlaması

Rakamlar ve ilgi çarpıcı. Son bir yılda İstanbul'a gelen turist sayısı yüzde 30 arttı. Bu nedenle İstanbul'un otellerinde yer bulmak mümkün değil.

Sabah/ Mahmut Övür
İstanbul'da Otel Patlaması

akamlar ve ilgi çarpıcı. Son bir yılda İstanbul'a gelen turist sayısı yüzde 30 arttı. Bu nedenle İstanbul'un otellerinde yer bulmak mümkün değil.

Ama sadece o değil, asıl gösterge İstanbul'un geleceğinin yarattığı beklenti. Bu beklenti öyle ciddi boyutlardaki, sadece yerli değil, yabancı girişimciler 'turizm yatırımı' için 'mekân avı'na çıkmış durumda.

Taksim Beyoğlu'ndan Ataköy'e, Anadolu Yakası'ndan Boğaziçi'ne her tarafta otel yerleri aranıyor, pazarlıklar yapılıyor, satış imzaları atılıyor. İstanbul önümüzdeki günlerde tam bir otel inşaat alanı haline gelecek. Şu anda 60'ı aşkın otel inşaatı sürüyor. İşte bir kaç örnek.

Ataköy C Motelleri Konya Hilton'un sahiplerine devredilerek el değiştirdi.
Zeytinburnu sahilde iki büyük otel inşaatı başladı.
Bakırköy'de şehir içinde 19 katlı otel inşaatı tartışmalı da olsa sürüyor.
Kadıköy İçerenköy'de 5 yıldızlı otel bitmek üzere.
Ünlü Park Oteli Amerikalılar'a satıldı.
Taksim Talimhane'de çok sayıda bina otelciler tarafından satın alındı. Boğaz'da da eski ve yeni otel inşaatları sürüyor.

İstanbul'un otel yatırımına ihtiyacı olduğu tartışılmaz bir gerçek. Kısa vadede 5 milyon turist hedefi için bile bu gerekiyor. Ancak bu sürece giren İstanbul'un bir an önce ulaşım sorununu çözmesi gerekiyor. Özellikle Sirkeci-Yeşilköy sahil şeridi ciddi yoğunlaşma açısından dikkat çekiyor. Başta Ataköy olmak üzere sahil şeridinin 'turizm bölgesi' ilan edilmesi bölgenin çehresini değiştirecek gibi görünüyor.

Bu değişimin ilk önemli adımı Galleria, Ataköy Marina, Crown Plaza ve Holiday Otelleri'nin satılmasıyla atıldı. Aynı alana iki adet 18 katlı residence ayrıca yolcu gemileri için yeni bir liman yapılacağı konuşuluyor. Yanı başında Demir Motel ve C Motelleri var. Biraz ilerisindeki Zeytinburnu'nda yeni otel inşaatları sürüyor. Peki bu yükü sahil şeridi kaldırabilecek mi?
Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, bu tehlikeye dikkat çekiyor ve şöyle diyor: "Belli tarihlerde İstanbul'da hakikaten yatacak yer yok. Ama bu 365 gün dolu olduğu anlamına gelmiyor. İstanbul'un birçok yerinde otel yapılıyor.

Tepebaşı'nda, Anadolu Yakası'nda yeni 5 yıldızlı oteller yapılıyor. Bu arada da proje safhasında oteller var. İstanbul eninde sonunda hak ettiği yere gelecek. Paris'e 50 milyon kişi geliyor. Biz 3.5-4 milyonun kavgasını yapıyoruz. Yatırımlarda işin başında yakalamak lazım, insanlar şimdi otele daha alaka duymaya başladılar. Ama siz ulaşımı, altyapıyı halledemiyorsanız yatak sayısını arttırmanın bir manası yok."

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-otel-patlamasi_27122.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!