Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'da Suya % 75'e Varan Zam

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehir şebeke suyuna ortalama yüzde 75 oranında zam yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, az su kullananlara düşük zam yapıldığını savunarak, "Suyumuz bollaşıp, sıkıntımız giderildiği zaman, geçmişte indirdiğimiz gibi tekrar indiririz" dedi.

Milliyet Gazetesi
İstanbul'da Suya % 75'e Varan Zam

stanbul Büyükşehir Belediyesi, şehir şebeke suyuna ortalama yüzde 75 oranında zam yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, az su kullananlara düşük zam yapıldığını savunarak, "Suyumuz bollaşıp, sıkıntımız giderildiği zaman, geçmişte indirdiğimiz gibi tekrar indiririz" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi dün İSKİ'nin yeni su tarifeleriyle ilgili teklifini görüştü. Teklifle ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Tarife Komisyonu'nun hazırladığı rapora CHP karşı çıktı. Bunun üzerine AKP Grup Başkanvekili Hüseyin Evliyaoğlu, Meclis'e komisyonun yaptığı artışı daha da yükselten yeni bir tarife teklifi sundu. Evliyaoğlu'nun teklifi oy çokluğu ile kabul edildi.

Yeni tarifeyle konutlarda kullanılan su için 3 ayrı tarife getirildi. Buna göre ayda 0-10 metreküp su kullananlar, suyun metreküpüne 2 YTL ödeyecek. Ayda 10-20 metreküp su kullananlar metreküp başına 3 YTL, ayda 20 metreküpten fazla kullananlar ise 4 YTL ödeyecek. Önceki tarifede ayda 0-30 metreküp su kullananlar, suyun metreküpüne 1.71 YTL ödüyordu.

Topbaş zammı savundu
Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş gazetecilerin su zammıyla ilgili sorusu üzerine şunları söyledi:
"Zam oranı yüksek değil. Özellikle 10 metreküpe kadar olan kullanımlarda mümkün mertebe zam yapılmaması üzerinde durduk. İstanbul su tedarik etme konusunda ciddi bir yatırım sürecine giriyor. Bulgaristan'dan su getirmeye çalışıyoruz. Melen suyunu getirmeye çalışıyoruz. İleri derecede biyolojik arıtma konusunda yatırım yapmak istiyoruz. Ciddi yatırımlar var. Bundan dolayı da kaynağa ihtiyaç var.

2004'te göreve geldiğimizde suyumuz boldu. Böyle bir yatırım öngörülemediği için o dönemde biz suda ciddi bir indirim yaptık. Bugün teklif edilen zamlar dahi o dönemi yakalamıyor. Suyumuz bollaşıp, sıkıntımız giderildiği zaman, geçmişte indirdiğimiz gibi tekrar indiririz.

Kaynakları iyi kullanmalıyız. Şu anda ekim ayının ilk on gününü bitirdik. Buna rağmen yağış yok. Gerçekten burada bir kriz var. Bu bir olağanüstü hal."

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-suya--75e-varan-zam_56831.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!