Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'da Ticaret ve Sanayi Kimlere Emanet

Seçimler sonucunda İSO ve İTO başkanları değişmezken, yönetim kurullarında ciddi değişiklikler oldu. Kendilerine muhalif isimlere yeni yönetimde yer vermeyen İSO Başkanı Tanıl Küçük ve İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, yola "sıfır kilometre" yönetim kurulları ile devam edecek. Önümüzdeki 4 yıl boyunca, ekonomi gündeminin en üst sıralarında yer alacak

Referans Gazetesi
İstanbul'da Ticaret ve Sanayi Kimlere Emanet

İstanbul sanayi ve ticaret hayatı açısından geçtiğimiz hafta sonu çok önemli bir gün yaşandı. Yaklaşık 320 bin üyesi bulunan İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Türkiye ekonomisinin belkemiğini oluşturan İstanbul Sanayi Odası (İSO) seçimleri yapıldı. Seçimler sonucunda İSO ve İTO başkanları değişmezken, yönetim kurullarında ciddi değişiklikler oldu. Kendilerine muhalif isimlere yeni yönetimde yer vermeyen İSO Başkanı Tanıl Küçük ve İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, yola "sıfır kilometre" yönetim kurulları ile devam edecek. Önümüzdeki 4 yıl boyunca, ekonomi gündeminin en üst sıralarında yer alacak bu isimler, küresel krizin tüm sektörleri etkisi altına aldığı bir dönemde tüccar ve sanayicinin sorunlarına çözüm bulabilmek için çalışacak.
 
İSO yönetiminde devler ile KOBİ'ler yan yana
 
İSO yönetiminde Tanıl Küçük ve Nuri Tuna dışındaki tüm isimler değişti. Yeni yönetimde hem 10 bin çalışanı bulunan ve milyarlarca dolarlık ciroya sahip dev şirketler hem de krizden ağır yara almış 40 kişilik mütevazı firmalar yer aldı.

İşte İSO'nun yeni yönetimindeki isimler:
 
Tanıl Küçük (Başkan):

2001 yılından beri İSO'nun başkanlığını yürüten Tanıl Küçük, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Elit Çikolata'nın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Küçük, hükümetin sanayii politikalarına ilişkin eleştirileri ile tanınıyor. 1924 yılında beri hizmet veren Elit markası, bugün itibariyle 22 ülkeye ihracat yapıyor. Elit Çikolata'nın piyasaya sunduğu 300 ürünü bulunuyor. Başkanlığı döneminde "İSO etki gücünü kaybetti" yorumlarına maruz kalan Küçük, İstanbullu sanayiciler adına yeni dönemde hükümet ile daha sıcak ilişkiler kurmayı hedefliyor.
 
Baki Kuriş:

Bir aile şirketi olan Kuriş Ağaç Sanayi'nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Baki Kuriş, üçüncü kez İSO yönetim kuruluna seçiliyor. Kuriş Ağaç, kontrplak ve kereste imalatı yapıyor. Şirketinin küresel krizden ağır yara aldığını ve çalışan sayısının son 1,5 yılda 170'den 40'a kadar düştüğünü dile getiren Kuriş, "Krizin yarattığı sıkıntıları en iyi biz biliyoruz. Yeni dönemde sanayiimizin sorunlarını dile getirmeye devam ederken, köklü çözüm önerileri de üreteceğiz" diyor.
 
Kenan Baytaş:

İnşaat ve sanayi boyası üretiminde 127 yıllık tecrübesi bulunan Merbolin Boya'nın Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Kenan Baytaş, ilk kez İSO yönetimine seçiliyor. Baytaş'ın şirketi Merbolin, 3 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulu olan İzmit - Dilovası Tesislerinde inşaat ve Sanayi boyaları üretiyor. Firma geçen yıl Malatya'da bulunan üretim tesisini ise yabancılara sattı. Bu satış sayesinde firma kriz döneminde nakit sıkıntısı yaşamadı.

9 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini ifade eden Baytaş, "Tanıl Küçük'ün başkanlığında kriz döneminde sanayicinin sıkıntılarını doğru tespit edip, çözüm önerileri getirmeyi amaçlıyoruz. Sorunları yetkili mercilere iletmek yetmiyor, çözüm için hükümet ile birlikte hareket etmek, projeler geliştirmek gerekiyor" diye konuşuyor.
 
Fikret Tanrıverdi:

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi'nin abisi olan Fikret Tanrıverdi, 1976'da Güven Fermuar adıyla iş dünyasına giren İnci Grup'un Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yapıyor. Konfeksiyon Yan Sanayicileri Derneği'nin de yönetim kurulu üyelerinden olan Tanrıverdi, İSO yönetiminde "tekstilin ağır topu" olarak görev yapacak gibi gözüküyor.
 
Ülkü Büyükgönenç:

İSO yönetimindeki tek kadın olan Büyükgönenç, Türkiye'nin en büyük baskı ve ambalaj şirketlerinden biri olan ve yılda 50 milyon TL ciroya sahip Ekol Ofset Matbaacılık'ın da yönetiminde yer alıyor. 30 yıllık bir geçmişe sahip olan firmanın 350 çalışanı bulunuyor.

İSO'daki yeni görevine ilişkin olarak, "Çok zor bir dönemde görevi devraldık, bunun bilincindeyiz" diyen Büyükgönenç, son seçimlerde İSO meclisi'ndeki kadın üye sayısının 2'den 6'ya çıkmasını büyük sevinçle karşılıyor. Gönenç ayrıca, TOBB Kadın Girişimciler Grubu İstanbul Başkan Yardımcılığı'nı da yürütüyor.
 
Nuri Tuna:

İSO'nun eski yönetiminden yeni döneme kalan tek yönetim kurulu üyesi. Tuna Çelik Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürütüyor. Tuna Çelik, ofis mobilyasının yanı sıra geçtiğimiz yıllarda ev mobilyası sektörüne de giriş yaptı. Silivri'deki tesislerinde üretim yapıyor.
 
Turgay Durak:

Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı ve Otomotiv Sanayicileri Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Turgay Durak, iş dünyasının yakından tanıdığı bir isim. 1952 doğumlu Turgay Durak, Amerika'da İllinois'de Nort Western Üniversitesi'nde makine mühendisliği eğitimi aldı ve aynı üniversitede yüksek lisans yaparak 1976'da Türkiye'ye döndü. Hükümet ile iyi ilişkileri bulunan Durak'ın yeni dönemde Türkiye ekonomisinin lokomotiflerinden olan otomotiv sektörünün sorunlarını İSO gündemine taşıması bekleniyor.
 
Bülent Savaş:

1976'dan beri Sabancı Holding'te görev yapan Bülent Savaş. 2005 yılından bu yana Brisa Genel Müdürlüğünü yürütüyor. Avrupa'nın altınca büyük lastik üreticisi olan Brisa'nın Türkiye genelinde yaklaşık 700 bayisi bulunuyor.
 
Fahir Gök:

1970 yılında kurulan Fersa Aydınlatma Sistemleri'nin ortağı olan Fahir Gök, Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği'nin de kurucuları arasında bulunuyor. 1970 yılında kurulan Fersa Aydınlatma Sistemleri'nin yurtdışında da mağazaları bulunuyor.
 
Mustafa Aydın Özilhan:

Teknik Plastik Sealed Air Ambalaj Sanayi'nin yönetiminde yer alıyor. 1967 doğumlu olan Özilhan, yönetim kurulunun en genç ismi. Gıda sektörünün ambalaj ihtiyacını karşılayan firma 2007 yılınhda ABD merkezli ambalaj devi Sealed Air Corporation ile ortaklık kurdu. Yapılan ortaklık sonrasında yapılan açıklamada Sealed Air ortaklığı ile Teknik Plastik'in cirosunun 5 yıl içinde 40 milyon dolardan 100 milyon dolara çıkarılacağı belirtilmişti.
Firmanın hedefinde Balkanlar'da fabrika kurmak da vardı.
 
Kadir Efe:

Sanayide 35 yıllık tecrübesi bulunan Efesan Grup'un Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyor. Efesan Grubu, demir çelik, döküm, gayrimenkul değerleme ve yatırım, lojistik ve liman işletmeciliği sektörlerinde faaliyet gösteriyor.
 

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-ticaret-ve-sanayi-kimlere-emanet_67113.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!