Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'da Yeni Bir Sanat Fuarı Açılıyor

Sanat Galericileri Derneği ile Ariyel Fuarcılık birlikte 02-06 Mayıs tarihleri arasında Feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezi'nde Art Bosphorus - Çağdaş Sanat Fuarı'nı gerçekleştirecek.

Hürriyet Gazetesi/Doğan HIZLANanat Galericileri Derneği ile Ariyel Fuarcılık birlikte 02-06 Mayıs tarihleri arasında Feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezi'nde Art Bosphorus - Çağdaş Sanat Fuarı'nı gerçekleştirecek.

Fuarın amacı; tek tek galerileri gezmeyen sanat severlerin; sanatçıları, eserleri toplu halde gösterecek bir mekán oluşturmak.

Ulusal galerilerin yanı sıra Fransa, Amerika, Hollanda, İtalya, Bulgaristan gibi ülkelerden de katılım sağlanacak.

Fuar kapsamında 35 yaşını geçmemiş bütün sanatçıların katılabileceği Genç Sanatçılar Resim Yarışması düzenlendi.

Fuarın yönetim kurulu üyelerinden Doğan Paksoy, fuarın niteliğini şöyle tanıtıyor:

"Art Bosphorus sanatı daha geniş kitlelere yaymak, Türk ve dünya sanatçılarını bir dünya kenti olan İstanbul'da buluşturmak ve ülkemizin hak ettiği global vizyonu bir kez daha vurgulamak için gerçekleştirdiğimiz bir birlikteliktir.

Bu gibi etkinliklerle gençlere usta sanatçıların yer aldığı platformlarda eserlerini sunma fırsatı ile verilen destek; Türk sanatının ve sanatçısının gelişmesi adına büyük önem taşımaktadır."

Sanat fuarlarının, resim, heykel sanatımızın yaygınlaşmasında önemli işlevler taşıdığını belirtelim. Birçok kişi inanıyorum ki bu fuarlar aracılığıyla sanatçılarımızı tanımaktadır. Toplu eserlerden sonra, tek tek sanatçılara yönelen bir seçicilik bu galeriler sayesinde sağlanacaktır.

Büyük müzelerin, sergi salonlarının yeni yeni açıldığı ülkemizde, bu etkinliklerin onlara da yararı olacağı kanısındayım.

Gelelim konunun merkezine.

Fuarın, Feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılması beni çok sevindirdi. Yıllar önceden başlayan Feshane çalışmaları doğru bir tercihin belirtileriydi. Seretonin ile başlayan etkinlikler zinciri giderek yozlaştı, bir ara kitap fuarı açıldı, ramazan eğlenceleri yapıldı.

Oranın sanatsal işlevi unutuldu, unutturuldu.

Fuar, belki de Feshane'nin asıl kimliğine dönüştürme tarihinin başlangıcı olacak.

Feshane üzerine girişimleri, müze yapılması konusundaki çalışmaları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin tutumunu, 2010 Kültür Başkenti İstanbul çalışmalarının durumunu bir başka yazıya bıraktım.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-yeni-bir-sanat-fuari-aciliyor_58358.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!