Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul’daki Bizans Sarayları

İmparator I. Konstantinos’un MS 330’da İstanbul’u başkent ilan etmesi ile kentte yoğun bir imar faaliyetine girişilmiş. İstanbul saraylarının da yapımı bu dönemde başlamış. Kentteki bilinen ilk saray yapısı olan ve 4. yüzyıldan 11. yüzyıla kadar Bizans imparatorlarının oturdukları Büyük Saray, Hippodrom’dan ve şimdiki Sultanahmet Camii’nin

Cumhuriyet Gazetesi
İstanbul’daki Bizans Sarayları

Vehbi Koç Vakfı tarafından her üç yılda bir gerçekleştirilen “Uluslararası Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu” kapsamındaki “İstanbul’daki Bizans Sarayları Sergisi” İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde açıldı. Sergide, İstanbul Arkeoloji Müzeleri koleksiyonlarından seçilen Bizans Saraylarına ait arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılan küçük buluntularla birlikte sarayların antik kaynaklar doğrultusunda yapılan rekonstrüksiyonları da sergilenmekte.

İmparator I. Konstantinos’un M.S. 330’da İstanbul’u başkent ilan etmesi ile kentte yoğun bir imar faaliyetine girişilmiş. İstanbul saraylarının da yapımı bu dönemde başlamış. Kentteki bilinen ilk saray yapısı olan ve 4.yüzyıldan 11. yüzyıla kadar Bizans imparatorlarının oturdukları Büyük Saray, Hippodrom’dan ve şimdiki Sultanahmet Camii’nin bulunduğu alandan Marmara Denizi’ne kadar uzanan 100.000 m²’lik bir alanı kaplamaktaydı.

Sergide, tarihi yarımada sınırları içerisinde, bugünki Ayvansaray semtinde, 11-15. yüzyıllar arasında imparatorluk sarayı olarak kullanılan Blakhernai Sarayı ve Tekfur Sarayı buluntuları da sergilenmekte. Tekfur Sarayı, İstanbul’da, Bizans döneminden günümüze ulaşan tek saray yapısı olması bakımından önemli.

21 Eylül’e dek sürecek sergide, büyük boyutları nedeniyle sergi alanına taşıtılamayan eserler ise, Müze Ana Giriş Kapısı önündeki yolda sergilenirken bir kısmının da panoda resimleri verilmekte. “Bizans Sarayı: İktidar ve Kültür Kaynağı” konulu sempozyum ise bugün sona erecek.

Sergide buluntusu olan saraylar

Büyük Saray, Mangana Sarayı, III. Nikephoras Botaneiates’in sarayı, Antiokhos Sarayı, Blakhernai Sarayı, Tekfur Sarayı, Rhegion Sarayı, Lausos Sarayı, Damatrys Sarayı.

ETİKETLER: arkeoloji
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbuldaki-bizans-saraylari_80546.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!