Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'daki Fırınların Dörtte Biri Ruhsatsız

Kent genelinde faaliyet gösteren 2 bin 800 fırından yaklaşık 700'ünün ruhsatsız olduğu ve bunların devlete yıllık zararının 24 milyon lirayı bulduğu bildirildi.

yapi.com.tr/AA
İstanbul'daki Fırınların Dörtte Biri Ruhsatsız

İstanbul genelinde faaliyet gösteren 2 bin 800 fırından yaklaşık 700'ünün ruhsatsız olduğu ve bunların devlete yıllık zararının 24 milyon lirayı bulduğu bildirildi.

Ekmek Sanayii İşverenler Sendikası Genel Sekreteri Cihan Kolivar, yaptığı açıklamada, İstanbul genelinde 2 bin 800 fırın olduğunu, bunların yaklaşık 700'ünün ruhsatının bulunmadığını söyledi.

Şehirde 60 civarında da günde 100 bin ekmek kapasiteli fırının iş yaptığını belirten Kolivar, bu fırınlardan bazılarının 2. sınıf ruhsatları olması gerekirken, 3. sınıf ruhsatlarla işletildiğini, günde 1000 kilogram hamur işlemeleri gerekirken, 10-15 ton hamurdan ekmek ürettiklerini dile getirdi.

Kolivar, ruhsatsız 700 fırından her birinin günde 4 bin ekmek üretmesi halinde 2 milyon 800 bin ekmek üretmiş olacaklarını aktararak, kaçak fırınların devlete zararlarını anlattı.

Kolivar, kaçak fırınların 6 ayda bir sahip değiştirdiğini, fırın sahiplerinin toplu aldıkları unları ödemediklerini, sahibi değişse de bu kaçak fırınların her zaman bu şekilde işletildiğini anlattı.

Bu fırınların sadece ekonomiye zarar vermediğini dile getiren Kolivar, şöyle devam etti: "Bu fırınlar sektöre de zarar veriyor, benim de piyasamı alıp götürüyor. İşçileri de kaçak çalıştırıyorlar. Bir fırında tek vardiyada çalışması gereken en az 7 kişinin aylık sigorta giderleri, ortalama 2 bin 200 lira tutuyor. 700 fırın olduğu için aylık 1 milyon 400 bin lira. Bu bir yılda 17 milyon lira eder. Bir fırının senede 10 bin lira vergi vereceğini düşünün. Normal bir fırın ortalama bu kadar verir. O da 7 milyon lira yapar. Bunları toplarsak kaçak fırınların sadece İstanbul'da devlete verdiği zarar, 24 milyon lira. Bu rakamlar yıllık en düşük hesaptan. Daha fazlası olur, aşağısı olmaz"

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbuldaki-firinlarin-dortte-biri-ruhsatsiz_114827.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!