Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'lu Kendisini İstanbul'lu Hissetmiyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi APK Daire Başkanlığı Araştırma Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği "Sosyal Doku Projesi İstanbullu Olma Bilinci Araştırma

İBB
İstanbul'lu Kendisini İstanbul'lu Hissetmiyor

stanbul Büyükşehir Belediyesi APK Daire Başkanlığı Araştırma Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği "Sosyal Doku Projesi İstanbullu Olma Bilinci Araştırması" ilginç sonuçlar ortaya koydu.

Proje yönetimini APK Daire Başkanı ve Araştırma Müdürü Dr. Nihat Karainci'nin üstlendiği proje, GENAR Araştırma Şirketi tarafından gerçekleştirildi. Çalışmaya; 2490 deneğe, 64 ana soru ve 25 alt soru kapsamında yapılan anket temel teşkil etti ve başta Prof. Dr. Şerif Mardin, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Ümit Meriç, Prof. Dr. M. Fikret Gezgin, Prof. Dr. Aziz Bener, Prof. Dr. Korkut Tuna ve Doç. Dr. Osman Özsoy olmak üzere, çok sayıda akademisyen de bilimsel destek sağladı.

Araştırmaya katılan vatandaşların kendisini İstanbullu hissetme bilincini anlamak için sorulan "Nerelisiniz" sorusuna, denekler dikkate alınması gereken cevaplar verdi. Bu soruya İstanbul dışı bağlamında cevap veren üçte iki nispetindeki deneğin varlığına karşılık, yaklaşık %43,9 deneğin kendisini İstanbullu hissetmesi, çalışmayı gerçekleştiren bilim adamlarınca "Merkezi ya da yerel, resmi yada özel hiçbir çaba olmaksızın üçte iki orandaki deneğin üçte birinin adaptasyon ve uyum süreçlerini kendiliklerinden tamamladıklarını ortaya koyuyor" şeklinde değerlendirildi.

Bilim adamları soruya olumsuz cevap veren deneklerle ilgili olarak ise şu yorumda bulundu; "Yaşanan kısmi uyum göç süresine, kent içindeki sosyal ve fiziksel çevreye göre yararlanabilen bir olgudur. Anılan üçte birin hangi demografik özelliklere sahip oldukları önemli bir husustur. Bundan çok daha önemlisi; açıkça uyumsuzluk isteği belirten %11,4 oranındaki grubun aslında bir anomi ve sosyal çözülme sürecinde oluşlarıdır. Toplumsal anomi durumu ilgili toplum için en tehlikeli sosyolojik süreçtir. Hiçbir değer yargısının ve değer yaşantısının "değer" ifade etmediği anomi durumu İstanbul için düşünüldüğünde %11.4lük bir oran ilgilileri en yüksek perdeden uyarması gereken bir nispeti ifade eder."

Yine ankete göre; vatandaşların yüzde 44.7'si kendilerini henüz İstanbullu hissetmiyor Henüz kendini İstanbullu hissetmeyen deneklerin bir hissetme sürecine girilebileceğini belirten bilim adamları, bu vatandaşlara yönelik şu ifadeleri kullandı; "Bunlar bir tür uyum gönüllüleri olup, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kolaylıkla sonuç alabileceği bir büyük gruptur. Kendilerini henüz İstanbullu hissetmiyor olmaları açık bir olumsuzluk işareti değildir. Kendisini "henüz" İstanbullu hissetmeyen bireylerin parçası oldukları süreç yukarıda da ifade edildiği üzere bireylerin taşıdıkları değerlerin ortalama Anadolu değerleri olması sebebiyle hissediş sürecini bir zenginleştirme sürecine dönüştürebilir. Açıktır ki bu İstanbul için bir avantajdır."

Ankete katılan kişilerin yüzde 11.4'ünün kendisini hiçbir şekilde İstanbullu hissetmek istememesi ise, ilginç ve nedenleri araştırılması gereken bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbullu-kendisini-istanbullu-hissetmiyor_3797.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!