Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul’u ‘Akıllı’ Yapma Planı

Nüfusu giderek artan şehirlerin gereksinim ve sorunlarına yönelik sistem ve altyapı çözümleri üreten IBM’in “Akıllı Dünya” projesi kapsamında düzenlediği “Akıllı Şehirler” toplantıları Berlin ve New York’un ardından İstanbul’da düzenlendi.

Hürriyet Gazetesi
İstanbul’u ‘Akıllı’ Yapma Planı

Nüfusu giderek artan şehirlerin gereksinim ve sorunlarına yönelik sistem ve altyapı çözümleri üreten IBM’in “Akıllı Dünya” projesi kapsamında düzenlediği “Akıllı Şehirler” toplantıları Berlin ve New York’un ardından İstanbul’da düzenlendi.

IBM Türk Genel Müdürü Michel Charouk, akıllı sistemler ve altyapılar konusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile anlaştıklarını açıkladı. Michel Charouk, “2050’ye kadar dünya nüfusunun yüzde 70’i şehirlerde yaşamaya başlayacak. Bu nedenle hayatımızı kolaylaştıran akıllı sistemler daha da önem kazanıyor. Şehirlerdeki nüfusun hızla artması ekonomik, sosyal ve altyapı sorunlarını da beraberinde getiriyor. Bizde bu sorunlara başa çıkabilmek amacıyla, şehirleri daha da akılla hale dönüştürmek akıllı sistemler ve altyapılar oluşturmak için yerel yönetimler ve şehir planlamacılarla birlikte çalışıyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile de projelerin başlaması konusunda anlaştık” dedi.

İlk önce trafikten başlanacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yapılan görüşmelerin ardından İstanbul için öncelikli konuları belirlediklerini söyleyen Michel Charouk, sözlerine şöyle devam etti: “İstanbul’da ilk çözülmesi gereken konunun trafik olduğuna karar verdik. Sonrasında ise enerji, elektrik, doğalgaz ve su ile ilgili projelerimiz hayata geçireceğiz. Henüz ne tür projeler yapılacağı konusunda somutlaşmış kararlar yok. Ancak Singapur, Brisbane ve Stokholm şehirlerinde uygulanan akıllı trafik sistemleri, New York’da uygulanan akıllı güvenlik sistemleri gibi örnek olarak gösterilebilecek Dünya’daki diğer ‘akıllı şehir’leri birlikte inceliyoruz.”

Yolları ücretlendiren sistem

Avrupa’nın ilk ‘yeşil başkenti’ Stocholm’a özel geliştirdikleri Şehir Trafik Projesi’ni anlatan Michel Charouk, şu bilgileri verdi: “Uygulamaya koyduğumuz sistem, şehrin 2010 Avrupa Birliği Yeşil Başkenti unvanını hak etmesinde büyük paya sahip. Akıllı trafik sistemi sayesinde şehirdeki trafik oranında yüzde 18, şehir içi karbon emiliminde ise yüzde 14 düşü gözlendi. Stocholm’da trafik sıkışıklığında uygun güzergahlar konusunda araçları bilgilendirerek zaman kaybını önlerken, trafik yoğunluğuna bağlı olarak da dinamik bir şekilde yolları ücretlendirmeye dayalı bir sistem uygulanıyor. İBB yetkililerine bu sistemi de örnek gösterdik.”

‘Akıllı’ yatırımlar yapmazsak İstanbul finans merkezi olmaz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 1’inci Başkan Vekili Ahmet Selamet, “İstanbul ‘Finans Merkezi’ olma yolunda hızla ilerlediğini hatırlatırken, şunları söyledi: “Bu nedenle şehrimiz için ‘akıllı’ sistemler çok önemli. Bu doğrultuda yatırımlar yapmazsak, küresel şirketleri asla çekemeyiz. Finans merkezi haline gelmek imkansız hale gelir.

İstanbul’da her gün 1 milyon 100 bin kişi Avrupa ve Asya arasında geçiş yapıyor. 1 milyon 800 bin adet araç trafiğe çıkıyor. Büyük şehirler bilişim teknolojilerine yatırım yapmadan cazibe kazanamazlar. Akıllı sistemler konusunda gelişmiş şehirler üzerinde çalışmalar yapıyoruz.”

 

ETİKETLER: firma proje
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulu-akilli-yapma-plani-_79253.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!