Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

‘İstanbul’un Anayasası’ Delindi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, Garipçe-Poyrazköy arasına inşa edilecek olan 3. Boğaz Geçişi ve Kuzey Marmara Otoyolu’na ilişkin imar planlarının 1/100 bin Ölçekli Çevre Düzeni Planı’na değil, alt ölçekli planlara işlenmesine karar verdi. İBB Meclisi’nin bu kararıyla İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın “İstanbul’un Anayasası” olarak

Cumhuriyet Gazetesi
‘İstanbul’un Anayasası’ Delindi

stanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, Garipçe-Poyrazköy arasına inşa edilecek olan 3. Boğaz Geçişi ve Kuzey Marmara Otoyolu’na ilişkin imar planlarının 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı’na değil, alt ölçekli planlara işlenmesine karar verdi. İBB Meclisi’nin bu kararıyla İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın “İstanbul’un Anayasası” olarak tanımladığı ve 3. köprüye açıkça karşı hükümler içeren 1/100 binlik planla çelişmiş oldu.

İBB Meclisi’nin dünkü toplantısında İBB Ulaşım Planlama Müdürlüğü’nün 3. Boğaz Köprüsü geçişi ve bağlantı yollarının 1/100 bin Ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda bulunmadığı, köprü projesinin alt ölçekli planlarda değerlendirilmesi gerektiği yönündeki itiraza ilişkin rapor görüşüldü. İtirazı kabul eden İBB Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu, 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Plan notlarına “İlave Boğaz Geçiş ve güzergâhları alt ölçekli planlarda değerlendirilir” plan notunu 1/100 bin ölçekli plana eklenmesine karar verdi.

Raylı sistem isteniyordu

Kabul edilen plan notunda “Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. köprü projesi” adı yerine “ilave boğaz geçişi” tanımının kullanılması İstanbul Boğazı’na yapılabilecek diğer köprü projelerinin de önünü açacağı yorumlarına neden oldu. CHP grubunun muhalefet şerhi koyduğu rapor, AKP’li üyelerin oyçokluğu ile kabul edildi. Kararın ardından 3. köprü ve bağlantı yollarının geçiş güzergâhında olan arazilere ilişkin imar planı tadilatları 1/25 bin ve 1/5 bin ölçekli planlara işlenmesi yeterli olacak. İmar Yönetmeliği’ne göre yerel yönetimler tarafından onaylanan alt ölçekli imar planlarının üst ölçekli imar planlarına uygun olması zorunluluğu da alınan kararla ortadan kaldırılmış bulunuyor. Orman ve su havzası niteliğindeki alanın yapılaşmaya açılmaması konusunda kesin hükümler içeren 1/100 binlik planda Boğaziçi Köprüsü’nün yıkılması ve raylı sistem geçişine izin verecek şekilde yeniden inşa edilmesi öngörülüyor.

2.5 milyon ağaç kesilecek

Aralarında mimar ve mühendis odaları, TEMA Vakfı, Sarıyer derneklerinin de bulunduğu “3. Köprüye Hayır” platformu üyeleri bugün (17 Haziran) saat 13.00’te Saraçhane’de bulunan Büyükşehir Belediyesi önünde bir gösteri düzenleyecek. Yeşiller Partisi’nce yapılan açıklamada, 3. köprü için 2 milyon 507 bin 152 ağacın kesileceğini bildirdi.Yeşiller Partisi, projesinin durdurulması için “2 milyon İstanbullu” adlı kampanya başlattı. www.2milyonistanbullu.com

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-anayasasi-delindi_80435.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!