Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'un Anayasası Üç Yıl Sonra Yine Oylamada

Kentin anayasası olarak nitelenen 1/100 binlik İstanbul Çevre Düzeni Planı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi'nde yeniden görüşülecek. Plan, sivil toplum kuruluşlarının açtığı davalar sonucu 2006'da iptal edilmişti. Yenilenen plan ile 2023'te nüfusunun 18 milyona yükselmesi beklenen İstanbul'un kültür ve iş merkezi haline dönüşmesi

Referans Gazetesi
İstanbul'un Anayasası Üç Yıl Sonra Yine Oylamada

Kentin anayasası olarak nitelenen 1/100 binlik İstanbul Çevre Düzeni Planı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi'nde yeniden görüşülecek. Plan, sivil toplum kuruluşlarının açtığı davalar sonucu 2006'da iptal edilmişti. Yenilenen plan ile 2023'te nüfusunun 18 milyona yükselmesi beklenen İstanbul'un kültür ve iş merkezi haline dönüşmesi hedefleniyor.

İstanbul İl Genel Meclis Başkanı Hasan Büyükdede, planı ilk iptal edilişinden bu yana her gün dört gözle beklediğini vurgulayarak, "Herkes konsensüs içinde bu planı desteklemeli" dedi. Ancak pek çok sivil toplum kuruluşu plana karşı. Üstelik geçmişte plana onay veren CHP'liler de bu kez karşı oy kullanmayı planlıyor. CHP'li Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, "Meclisin değişmesine bir ay kala bu planı çıkarmak ancak seçim yatırımı olabilir" diye konuştu.

Mimarlar Odası İstanbul Şubesi'nden Yıldız Uysal ise planın içeriğinde kentliyi yok eden bir tavır olduğunu savunarak, planın İstanbul'u iş değil rant merkezine dönüştürme tehlikesi taşıdığını iddia ediyor. İstanbul Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Erhan Demirdüzen de planın siyasi polemik nedeniyle gündeme getirildiğini, teknik olarak onaylanmaya hazır olmadığını savunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-anayasasi-uc-yil-sonra-yine-oylamada_66606.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!