Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul’un Büyük Sınavı

İstanbul’un tarihi alanlarının Dünya Kültür Mirası listesinde kalıp kalmayacağını belirleyecek raporu hazırlayacak olan Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) üç kişilik heyeti dün akşam İstanbul’a geldi.

Milliyet Gazetesi
İstanbul’un Büyük Sınavı

İstanbul’un tarihi alanlarının Dünya Kültür Mirası listesinde kalıp kalmayacağını belirleyecek raporu hazırlayacak olan Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) üç kişilik heyeti dün akşam İstanbul’a geldi. Geçen yıl gerçekleştirilen UNESCO denetiminin ardından 1 yıllık süreçteki ilerlemelere bakacak olan heyetin raporuna göre İstanbul hakkında karar verilecek.

UNESCO heyeti, Süleymaniye ve Zeyrek’teki yenileme projeleriyle ilgili incelemeler yapacak, Ayvansaray’da bulunan Tekfur Sarayı ve Anemas Zindanları’nı da gezecek. Ekibin gündemindeki bir diğer proje de kazıların sürdüğü Marmaray... Ekip, ayrıca geçen yıl İstanbul’un siluetini olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle karşı çıktıkları Haliç Metro Köprüsü’nü de tekrar ele alacak.

Projesini Kadir Topbaş’ın çizdiği köprüyle ilgili ekibe yeni bir proje sunulması beklenmiyor. Ekibe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ve Koruma Uygulama Denetim Bürosu (KUDEB) yetkilileri bilgi verecek.

Sulukule gündemde yok

UNESCO ekibi, geçen yıl büyük önem verdikleri Sulukule, Four Seasons, Bizans Surları ve Balat’ı bu yıl inceleme gündemine koymadı. Ancak yetkililer, ekibin, gündem dışı konularda da incelemeler yapabileceğini belirterek, bu noktalarla ilgili olarak da hazırlık yapıldığını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-buyuk-sinavi_68508.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!