Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul'un En Eski Antik Limanı Bulundu

İstanbul'un Roma ve Bizans dönemine ait en eski antik limanı, Beylikdüzü Kavaklı Sahili'nde ortaya çıkarıldı. Bölge sit alanı ilan edildi.

yapi.com.tr
İstanbul'un En Eski Antik Limanı Bulundu

İHA'nın haberine göre, İstanbul Beylikdüzü Kavaklı Sahili'nde arkeolog çalışmaları sırasında erken Roma ve Bizans dönemine ait bazı yapı kalıntılarına rastlandı. Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Öğretim Üyesi Dr. Hakan Öniz, Kocaeli Üniversitesi Arkeoloji Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr Şengül Aydıngün'ün 2011'de su altı araştırmacılarının katılımıyla, "İstanbul Tarih Öncesi Araştırmaları" projesi kapsamında yapılan çalışmada, sahildeki kalıntıların Milattan Önce (M.Ö) 4. yüzyıl ile Milattan Sonra (M.S) 9. yüzyıl "erken Roma ve Bizans" dönemlerine ait olduğu ortaya çıktı. Aynı zamanda yapıların ucunda mendirek başlangıcı, denizin içinde de blok taş grubu ve sıraya paralel harçlı bir duvar kalıntısı bulundu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından sit alanı ilan edilen limanın, denizde ve karada da uzantıları saptandı. İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Gazioğlu, Beylikdüzü Belediyesi tarafından 2007'de bölgede yat limanı ve deniz otobüsü iskelesi projesi yapmak üzere çalışırken çeşitli kalıntılara rastlandığını belirterek, "Çalışmalarda uzun yıllar kullanılan bir liman, ya da 7 gözlü bir yapılaşma bulundu ve bunların 2 tanesinin ambar, 5 tanesinin de gemi inşasında kullanıldığı saptandı" dedi.

'Denetime alınmalı'

Kalıntıların İstanbul'un en eski limanı olduğunu vurgulayan Gazioğlu, "Jeolojik yapısı güçsüz, dalga aşındırması yüksek. Şiddetli lodosta ciddi hasar görüyor. Bir an önce koruma altına alınması gerekiyor" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-en-eski-antik-limani-bulundu_114181.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!