Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"İstanbul’a Özgü Kanun Çıkarılmalı"

İBB Başkanı Topbaş’ın Dış İlişkiler Danışmanı Mehmet Duman, "Moskova’nın bağımsız bir yönetim modeli var, İstanbul’un niye olmasın? Şehre dışarıdan gelenler araçlarını bırakmalı. Bisiklet yaygınlaştırılmalı" dedi.

yapi.com.tr
"İstanbul’a Özgü Kanun Çıkarılmalı"

Akşam Gazetesi'nden Nebahat Koç'un haberine göre, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı Genel Sekreteri olan Mehmet Duman, İstanbul’un kronikleşen sorunlarına karşı çarpıcı çözüm önerilerinde bulundu:

Başka kentlere de bakalım

“Büyükşehirler arasında İstanbul, kendisine en yakın olan Ankara’nın nüfusuna 3 kat fark atıyor. 15 milyon insanın yaşadığı bir şehrin yönetimiyle 750 bin insanın yaşadığı bir şehrin yönetimi aynı olamaz, olmamalı. Sadece İstanbul’a özgü, farklı bir kanun çıkarılmalı. Kanun kapsamında belediye meclisine, yerine göre vergi koyup ya da vergi kaldırması yetkisi verilebilir. Bunun örneği Moskova ve St. Petersburg’da uygulanıyor.”

Kimse dönüp arkasına bakmıyor

“Dünya demokrasilerindeki eski başbakanlar, cumhurbaşkanları ya da bakanlar görevlerinden sonra kazanımlarını yerel yönetimde gösteriyor. Bu uygulama Türkiye’de de yaygınlaşmalı. Ama bizde bakan, milletvekili oluyor; sonra dönüp arkasına bakmıyor. Mesela Fransa’da eski cumhurbaşkanları yerel yönetimlerde görev aldı. Bakanlık ve başbakanlık yapan Alain Juppe Bordeaux Belediye Başkanlığı yaptı. Jack Chirac Paris’te belediye başkanıyken aynı zamanda Fransa Başbakanı’ydı. Ama bizdekiler bir kenarda oturup olaya ‘bilirkişi’ olarak bakıyor. Bilgi ve birimlerini doğdukları bölgelerde halkın hizmetine sunmaları lazım. Olaya ‘attan inip eşeğe binmek’ olarak bakmamalıyız.”

Toplu taşıma kültürü

“Gişeleri il sınırına koymamız lazım. O zaman şehre dışarıdan gelen araçlar, farklı bir ücret ödeyerek içeri girecekleri için arabalar il sınırında kalır. İşlerini de toplu taşımayla hallederler. Bizim de il sınırına toplu taşıma araçlarını, metrobüsü, treni, otobüsü götürmemiz lazım.”

Personel hijyene dikkat etmeli

Otobüslerle dolmuşlar aynı paralelde çalışınca trafiği olumsuz etkiliyor. Dolmuşlar; otobüs, metrobüs ve tramvaya paralel değil, bunları kesecek şekilde dikey çalışmalı. İstanbul’daki bir diğer sorun da, gürültü kirliliği ile restoranlardaki personel temizliği. Almanya’daki örnekler gibi restoranlarda çalışanlar için özel soyunma odaları ile duşlar yapılmalı.

Her yere bisiklet!

“Almanya ve İspanya şehirlerindeki örnekler gibi mümkün olan yerlerde bisiklet kültürü yaygınlaşmalı. Mümkün olan mahallelerde bunun kültürünü oluşturmak lazım.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbula-ozgu-kanun-cikarilmali_114316.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!