Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul'un 'En Eski Kilisesi'ne Restorasyon

İstanbul'un en eski yapılarından biri olan 1543 yıllık İmrahor Anıtı restore edilecek.

CNN Türk
İstanbul'un 'En Eski Kilisesi'ne Restorasyon

stanbul'un en eski yapılarından biri olan 1543 yıllık İmrahor Anıtı restore edilecek. Anıtın bağlı bulunduğu Ayasofya Müzesi Müdürü Jale Dedeoğlu, 456-463 yılları arasında Doğu Konsülü Studios tarafından Vaftizci Yahya adına inşa ettirilen binanın, İstanbul'un en eski kilisesi olduğunu söyledi.

Kilise ve manastır olarak şehrin girişinde kurulan anıtın, tarihte patriklerin eğitim aldığı, kente gelen imparatorların ibadet ettiği bir yer olduğunu belirten Dedeoğlu, yapının, 1204-1261 yılları arasındaki Dördüncü Haçlı seferlerinde Latin istilasıyla yağmalandığını açıkladı. Dedeoğlu, anıtın, İstanbul'un fethinin ardından 1486 yılında İmrahor İlyas Bey tarafından camiye çevrildiğini ve Osmanlı döneminde hattatların yetiştiği bir merkez haline geldiğini de söyledi.

1908'den bu yana onarım yok
Caminin 1782'de yandığını, 1820'de onarıldığını, 1894'te meydana gelen depremde büyük hasar gördüğünü belirten Dedeoğlu, 1908 yılında çatısı çöken binanın o zamandan bugüne onarılmadığını da açıkladı.

Jale Dedeoğlu, İmrahor Anıtı'nın atriumlu (üstü açık avlu), sütunlarla üç bölüme ayrılan, narteksi (ön cephede bulunan giriş bölümü) bulunan bir yapı olduğunu anlatarak, ''yapının en önemli özelliği zeminindeki süslemeler. Zemindeki birbirine geçmeli mermer süslemeler ve mozaikler çok önemli'' dedi.

Çatısı bulunmadığı için doğal faktörlerin tahribatına açık olan yapının, yıllardır ihmale uğradığını vurgulayan Dedeoğlu, ''biz mermer döşemelerin bozulan kısımlarında ve diğer noktalarda temizlik çalışmaları yapmak istiyoruz. Duvar ve sütunları hala ayakta olan bu binanın, çöken iç yapısı ayağa kaldırıldığında Bizans tarihinde patriklerin, Osmanlı tarihinde hattatların yetiştiği, dünya kültür mirası niteliğindeki bu çok etkileyici, büyük yapıyı yaşatmış olacağız'' dedi.

Kontrolsüz girişlere engelleme
Dedeoğlu, yapının çevresinde yıkılan manastırın kalıntılarının bulunduğu alanların da yer aldığını dile getirerek, anıtın kesin sınırları belirlendikten sonra etrafının çevrileceğini ve kontrolsüz girişlerin engelleneceğini de söyledi:

''Burada öncelikle bu restorasyona temel oluşturmak üzere temizlik çalışması ve duvarların yıkılmaktan kurtarılması için statik ölçümleri gerçekleştirilecek. Şu anda duvarlar, sütunlar kasnaklar ve iskelelerle tutturulmuş durumda. Statik ölçümlerinin sonuçlarına göre duvarların düşmemesi için kurtarma çalışmaları yapılacak. Yani dışarıdan kasnakla, iskeleyle yapıyı tutmaya çalışmak değil, yapının altyapısıyla kurtarılması söz konusu. Daha sonra bina orijinalinde nasılsa ki kubbeli değil kemer çatılı bir yapıdır, o şekilde bir restorasyon çalışmasına geçmek istiyoruz. Döşeme mozaikleri temizlenip sağlamlaştırılarak zeminin zarar görmeden dolaşılacak biçimde düzenlenmesi veya üzerinin uygun bir malzemeyle kapatılıp koruma altına alınması gerekir. Hedefimiz, binanın halihazır durumunun korunup, olmayan sütunlarının orijinaline uygun şekilde tamamlanarak kültürel etkinliklerin yapılabileceği, ancak kültür dokusunun saklandığı bir yapı kurabilmek.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-en-eski-kilisesine-restorasyon_46879.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!