Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'un ilk çağdaş kent müzesi: 'Adalar Müzesi'
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamında temel hedeflere bağlı olarak odaklanılan 3 başlıktan biri olan ‘Kentsel Uygulamalar ve Kültürel Mirasın Korunması Projeleri’ kapsamında ele alınan ‘Kültürel Miras ve Müzeler’ alt başlığının en önemli işlerinden biri, İstanbul’un ilk çağdaş kent müzesi, ‘Adalar Müzesi’ oldu.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı projeleri kapsamında, Adalar Vakfı, Adalar Belediyesi ve Adalar Kaymakamlığı’nın ortak çalışması ile hayata geçirilen Adalar Müzesi, Aya Nikola Mevkii Eski Helikopter Hangar’ında, 10 Eylül Cuma günü açıldı.

Adalar Müzesi kolektif ve büyük bir bölümü gönüllü destek ile yürütülen uzman bir çalışma örneği. Müze’nin başta Adalılar olmak üzere Küratoryal Kurul’unda, Uzman ve Danışmanlar ekibinde yoğun bir gönüllü emek desteği alınmış. Bu yönü ile Adalar Müzesi özgün bir çalışma örneği. 

Adalar Müzesi kuruluş çalışmalarında çeşitli üniversitelerden 50 dolayında uzman doğrudan görev almış. Uzmanların yanı sıra, çok önemli bilgi ve deneyim birikimleri ile Adalı gönüllüler müze içeriği zenginleştirmeye büyük gayret göstermiş.

Adaların bir kent tarihi araştırma alanı olarak 39 alt başlık içinde kronolojik eksende incelenmiş ve tüm araştırma konuları bu başlıklar altında tasnif edilmiş. Adalar Müzesi’ne 20 bin Osmanlıca belge, 150 sözlü tarih görüşmesi, 6000 fotoğraf ve bunlara ek olarak harita, plan, yerel yönetim arşiv belgeleri, Adalılar tarafından bağışlanan ve çeşitli koleksiyonerlerden bağış olarak alınan koleksiyon malzemesi geliştirilmiş.
 
Adalar Müzesi’nin bir kent müzesi olarak esnek, dönüştürülebilir, ziyaretçi ile etkileşimli, içinde saatlerce zaman geçirmek için pek çok nedeni birlikte sunan bir tasarıma, dile ve anlatıma sahip olması planlanıyor. Adalar Müzesi her kent müzesi gibi kentin yaşam ritmi ile birlikte soluk alıp vermeye devam edecek.


http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-ilk-cagdas-kent-muzesi-adalar-muzesi_96540.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!