Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Vortvots Vorodman Kilisesi Kültür Merkezi Dönüşüm Projesi'
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamında temel hedeflere bağlı olarak odaklanılan 3 başlıktan biri olan ‘Kentsel Uygulamalar ve Kültürel Mirasın Korunması Projeleri’ kapsamında ele alınan ‘Kentsel Projeler’ alt başlığının en önemli işlerinden biri, ‘Vortvots Vorodman Kilisesi Kültür Merkezi Dönüşüm Projesi’.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve Kumkapı Kilisesi Vakfı işbirliğinde, HAYCAR Mimar ve Mühendisler Dayanışma Derneği tarafından hayata geçirilen ‘Vortvots Vorodman Kilisesi Kültür Merkezi Dönüşüm Projesi’ çerçevesinde, Krikor Balyan eseri olan 182 yıllık kilise yapısı; konser, sergi, konferans gibi etkinliklerin yapılacağı modern bir kültür merkezi haline gelecek. Toplam bütçesi 2 milyon 200 bin TL olan dönüşüm projesinin yüzde 70'i İstanbul 2010 Ajansı, geri kalan kısmı ise Vakıf tarafından karşılanıyor.

Tarihi yarımadanın tarihi limanı yakınındaki bu yapının yeniden yapılandırılması ile Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze uzanan İstanbul’un köklü kültür mozaiğinin bir parçası canlandırılacak, kentlilik bilincinin kazandırılmasına katkı sağlanacak ve İstanbul kentinin turizm ve kültür haritasına anlamlı bir ziyaret güzergâhı kazandırılacaktır.


http://www.yapi.com.tr/haberler/vortvots-vorodman-kilisesi-kultur-merkezi-donusum-projesi_96541.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!