Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

7.2’lik Deprem Geliyor

İstanbul’un İlk Kentsel Dönüşüm Projesinde Temel Atıldı

Sümer Mahallesi Deprem Odaklı Kentsel Dönüşüm Projesi 171 bin metrekarelik konut alanı ve 46 bin 500 metrekarelik dükkân alanını kapsıyor. Kentsel dönüşüm kapsamında, Sümer Mahallesi’nde mahalle dokusu korunarak, 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 olmak üzere toplam 1280 konut ve işyeri yapılacak. Projenin içinde iç bahçeler, spor tesisleri, çocuk oyun alanları

ibb.gov.tr
İstanbul’un İlk Kentsel Dönüşüm Projesinde Temel Atıldı

stanbul Büyükşehir Belediye Başkan Kadir Topbaş, Marmara Depremi’nin 10. yılında 'Zeytinburnu Deprem Odaklı Kentsel Dönüşüm Projesi'nin ilk ayağı olan Sümer Mahallesi Projesi’nin temelini attı. Mahallede gerçekleşen temel atma töreninde Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay ve Esenler Belediye Başkanı Teyfik Göksu ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacımusafaoğlu, İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural ve KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım da hazır bulundu.

Projenin ilk etabı 2 yılda tamamlanacak

Sümer Mahallesi Deprem Odaklı Kentsel Dönüşüm Projesi 171 bin metrekarelik konut alanı ve 46 bin 500 metrekarelik dükkân alanını kapsıyor. Kentsel dönüşüm kapsamında, Sümer Mahallesi’nde mahalle dokusu korunarak, 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 olmak üzere toplam 1280 konut ve işyeri yapılacak. Projenin içinde iç bahçeler, spor tesisleri, çocuk oyun alanları ve kapalı otopark da bulunacak. Her daireye kapalı bir otopark verilecek. Kentsel dönüşümün ilk etabında 642 adet daire, 22 adet işyeri tamamlanacak. 2 yılda tamamlanacak ilk etap 400 milyon TL’ye mal olacak.

Kat karşılığı anlaşma modeli…

Projenin gerçekleştirilmesi için yüzde 75 'kat karşılığı anlaşma modeli' benimsendi. Buna göre 100 metrekarelik dairesi olan vatandaşa 75 metrekarelik bedelsiz verilecek. Mevcut metrekare ile verilecek metrekare arasında bir fark doğarsa aradaki fark 10 yıllık banka kredisi ile tahsil edilecek. Eğer vatandaşın hesabına daha düşük bir metrekare yazılırsa KİPTAŞ farkı ödeyecek. Zeytinburnu Sümer Mahallesi Deprem Odaklı Kentsel Dönüşüm Projesi her anlamda örnek bir proje olacak. Önce evler yapılacak ve teslim edilecek. Ondan sonra hak sahipleri konutlarına taşınacaklar. Son olarak sorunlu yapı stoku yıkılacak.

Depreme hazırlık için 1 milyar TL’lik yatırımlar zinciri…

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un mevcut yapı stokunun deprem performansını belirlemek için Zeytinburnu, Fatih ve Küçükçekmece ilçelerinde yaklaşık 120 bin binayı tek tek incelediklerini belirtti. Zeytinburnu’nda taranan mevcut 16 bin 30 yapı stokunun yaklaşık yüzde 14’ü olan 2 bin 295 binanın deprem dayanımı açısından yüksek riskli olarak tespit edildiğinin altını çizen Başkan Kadir Topbaş, bu nedenle Zeytinburnu ilçesini İstanbul’un kentsel dönüşümü için pilot bölge olarak seçtiklerini söyledi. Deprem dönüşümüne ilçenin en sorunlu bölgesi olan Sümer Mahallesi’nden başladıklarını ifade eden Başkan Topbaş, projeyle bölgenin güvenli yapılara kavuşturulmasının yanı sıra, Zeytinburnu’nun İstanbul’un ihtiyaç duyduğu yeni merkezlerden biri haline gelmesini hedeflediklerini kaydetti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak kamu binalarını, kavşak, köprü ve viyadük gibi yapıları güçlendirerek depreme karşı hazır hale getirdiklerini anlatan Kadir Topbaş, kentsel dönüşüm projeleriyle özel yapıları da depreme dayanıklı hale getirmek için çalıştıklarını belirtti. Geçtiğimiz 5 yılda depreme hazırlık için toplam 1 milyar 19 milyon TL’lik yatırım ve çalışma yaptıklarını vurgulayan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Birikimlerimi beni yetiştiren şehre aktarmak istiyorum…”

“Beni bu şehir yetiştirdi. Bana bu şehirle ilgili bir eğitim imkanı verdi. Bilgimi bu şehre aktarmak istiyorum” diyen Kadir Topbaş, bunun için birkaç yerde kentsel dönüşüm modeli ortaya çıkaracaklarını belirterek, “Dünya şaşırsın. Halkımız mutlu olsun. Arzu ettiğim bu. İstanbulluları güzelliklerle buluşturmak istiyorum. 5 yılda yaptıklarımız ve İstanbul’un ne denli mesafe aldığı ortada. Sümer Mahallesi’ndeki projenin ilk etabı 400 milyon TL ve 2 yılda tamamlayacağız. 2 yıl sonra kimseyi yerinden etmeden yeni yaptığımız yere taşıyacağız ve ondan sonra mevcut binaları yıkarak ikinci etabı başlatacağız” şeklinde konuştu.

İskanı, tapusu olmayana bile ev…

Törende konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da 2 yıldır herkesten görüş aldıklarını ve projeyi buna göre hazırladıklarını belirterek, proje kapsamında iskanı, tapusu olmayan dairelere dahi ev vererek vatandaşları mağdur etmediklerini söyledi. Vatandaşların olası bir depremde molozların altında kalmamasını istedikleri için böyle bir projeye destek verdiklerini ifade eden Murat Aydın, “Yeni ve sağlam binalar yapacağız. Bazıları karşı çıkıyor. Vatandaşların 100 metrekarelik evine karşılık 75 metrekarelik ev verdiğimiz doğru. Ancak 25 metrekarelik de otopark veriyoruz. Bu sebeple haksızlık ve mağduriyet söz konusu değil” diye konuştu.

Törende konuşmaların ardından Başkan Kadir Topbaş, Murat Aydın ve beraberindekiler butona basarak “Zeytinburnu Deprem Odaklı Kentsel Dönüşüm Projesi”nin ilk ayağı olan Sümer Mahallesi Projesi’nin temelini attı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-ilk-kentsel-donusum-projesinde-temel-atildi_71541.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!