Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'un Kaderini Belirleyen Plana İptal

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve İstanbul'un ulaşım, lojistik, kentsel yapılaşma alanlarında karar alma işlevi görecek olan 1/100 000 ölçekli İstanbul İl Çevre Düzeni Planı için 2. İdare Mahkemesi 'yürütmeyi durdurma' kararı aldı.

BirGün Gazetesib>İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve İstanbul'un ulaşım, lojistik, kentsel yapılaşma alanlarında karar alma işlevi görecek olan 1/100 000 ölçekli İstanbul İl Çevre Düzeni Planı için 2. İdare Mahkemesi 'yürütmeyi durdurma' kararı aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin şirketlerinden Bimtaş A.Ş. bünyesinde oluşturulan İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP) tarafından hazırlanan 1/100 000 ölçekli İstanbul İl Çevre Düzeni Planı'nın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanarak askıya çıkartılmasının ardından yapılan itirazlar sonucunda 2. İdari Mahkemesi'nce 'yürütmeyi durdurma' kararı çıktı.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, Büyükşehir Belediyesi'nin ve İMP yetkililerinin palanın hazırlanma süreci boyunca TMMOB' a bağlı meslek odalarından görüş ve katkılarını almadığını belirtildi.

Açıklamada, "Katılımcılık ve şeffaflık maskesiyle pazarlanmaya çalışılan 1/100 000 ölçekli İstanbul İl Çevre Düzeni Plan, teknik olarak yeterli olmayan, planlama ciddiyetiyle hiç bağdaşmayan, ciddi sakıncalar içeren, kente insan öncelikli değil, rant ve pazarlama öncelikli bakan bir yaklaşımın ürünüdür. Uygulandığı takdirde, İstanbul'un sorunlarını çözmek bir yana, gelişimini bugünkünden de daha tehlikeli boyutlara sürükleyecek, kentin tarihi ve doğal değerlerinde geri dönülmez tahribatlar yaratacaktır. Plan hazırlıkları süresince görüş ve önerilerimizi dikkate almayan yetkililere bu aşamada, daha fazla zaman kaybetmeden gerçek anlamda katılımcı bir sürece bağlı olarak 'çağdaş ve bilimsel bir istanbul planlamasinin ivedi olarak gerçekleştirilmesi' çağrımızı yineliyoruz" dendi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-kaderini-belirleyen-plana-iptal_57996.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!