Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'un Kalbi Yenileniyor

Beyoğlu öyle bir ilçe ki, sadece İstanbul'un değil, Türkiye'nin yüzü. Bu nedenle bu semtin imajı aslında Türkiye'yi anlatıyor. Böyle bir bölgede değişimler, gelişmeler de haliyle sancılı oluyor. Beyoğlu Belediye başkanı Ahmet Misbah Demircan göreve geldiğinden beri birçok yenilik yaptı, çok konuşuldu, tartışıldı. Ama Beyoğlu yıllar içinde ciddi

Sabah Pazar
İstanbul'un Kalbi Yenileniyor

Beyoğlu öyle bir ilçe ki, sadece İstanbul'un değil, Türkiye'nin yüzü. Bu nedenle bu semtin imajı aslında Türkiye'yi anlatıyor. Böyle bir bölgede değişimler, gelişmeler de haliyle sancılı oluyor. Beyoğlu Belediye başkanı Ahmet Misbah Demircan göreve geldiğinden beri birçok yenilik yaptı, çok konuşuldu, tartışıldı. Ama Beyoğlu yıllar içinde ciddi bir değişim geçirdi. Beyoğlu Belediye Başkanı'yla Beyoğlu'nun değişen yüzünü anlattı.

Tarlabaşı en önemli projelerden

"Tarlabaşı Beyoğlu'nun basit müdahalelerle ayakta duramayacak derecede kötü olan bölgelerinden biri. Bu bölge, çok daha hassas çalışmayı gerektiren hastalıklı bir bölge. Üzerine cerrahi müdahale yapılması gerekiyor. Tarlabaşı Bulvarı'nın hemen alt tarafında, bir sürü yıkık dökük bina, içten boşalmış, insanlar burada oturmuyor. Beyoğlu'nun diğer bölgeleri güzelleştirme kapsamında hareketlenirken, burası eski halinde kalıyordu, çünkü küçük parsellere oturuyor, otopark sorunu var, çevre faktörleri çok kötü, yatırım yapmaya kalkan 'Etraf çok kötü,' diyor, bir de normal inşaat yapmaktan çok daha pahalı burada restorasyon yapmak. Burada oturan insanların düzenlemeleri yapacak imkânları da yok. Bu projenin bir bütün olarak düşünülmesi gerekiyordu. Dünyada da bu tip bölgelere çözümler toplu düşünülerek geliştirilmiş. Bunun üzerine 5366 sayılı bir kanun çıkarttık, bu kanunla bu tip bölgeleri yenileme alanı ilan edip, hükümetten yetki aldıktan sonra, biz bölgenin doğal avukatı olduk. İhalenin ardından vatandaş ve yatırımcı kat karşılığı anlaşıyor. Biz dört yıldır bu projeyle uğraşıyoruz. Kendimize dokuz ada belirledik, 20 bin metrelik arazi büyüklüğünde, içinde 278 bina var. 64 bin metrekare de kullanım alanı. Biz öyle bir bölümü seçtik ki, Tarlabaşı'ndaki en hastalıklı, en çökmeye hazır, en terk edilmiş yer. Şu anda anlaşmalar yüzde 60'da, yüzde 40'ında da kamulaştırma başlattık. Tahmin ediyoruz ki, yüzde 80'e kadar anlaşmış olacağız. Vatandaş 100 metrekarelik yerini hiç para vermeden 50 metrekareyle değiştiriyor yenilenmiş olarak. Büyük, güzel bir kompleksin içinde, altında otoparkı olan bir yere dönüşecek, alanı düşüyor belki ama niteliği artıyor."

Herkesin bir numarası var

"Beyoğlu'nda 30 bin bina, 125 bin bağımsız bölüm var. Adrese bağlı nüfus sistemine döndük biliyorsunuz. Bu 125 bin bağımsız bölüm için excel'de bir kutu açtığınızı, bir numara verdiğinizi düşünün. Biz bu numaralara, 'Orada kim yaşıyor, ne yapıyor, elektrik-su sayacının numarası ne,' gibi bilgileri yükledik. Hatta binanın fotoğrafı, binanın imar durumu, belediyeyle ilgili, kentle ilgili bilinmesi gereken her şeyi bu numaraların içine ekledik. Bu bilgileri de belediyenin tüm birimleriyle entegre ettik. Bir vatandaş belediyeden içeri girip sadece ismini söylediğinde, karşısındaki görevli, saniyeler içinde o bilgilere ulaşabiliyor. 'Belediyeye ulaşamadım, derdimi anlatamadım,' sorunu ortadan kalktı. Biz bu bilgilere fotoğrafı da ekliyoruz. Bu yolla bir bellek de kurmuş olduk. Beyoğlu'nun kültür hafızası aynı zamanda. Diyelim ki sosyal yardım yapacaksınız, fakirlere kömür vereceksiniz; 'Hangi evde, kim ne durumda, kimin ihtiyacı var,' biliyorsunuz, aynı evden iki kişiye verme riski yok, yanlış yere yardım yapma riski yok bu sistem sayesinde. Bir başka örnek, temizlik konusunda aksadığın bölge var, telefonla arayıp şikâyet eden vatandaşın, sokağı tüm detayıyla karşındaki bilgisayarda olunca, hizmeti göndermek çok daha hızlı oluyor. Bu projemizden dolayı ödüller aldık. Beyoğlu belediyesi bu projesiyle Türkiye'deki tüm belediyelere örnektir."

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-kalbi-yenileniyor_77142.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!