Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'un Kültür Mirası İnternete Taşınıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Bilimler Akademisi ortaklığıyla İstanbul’un kültür mirası ve kültür ekonomisi envanteri çıkarılacak. Bir yıl sürecek çalışma sonucunda, İstanbul’un tüm kültürel mirasına ilişkin detaylı bilgiler, raporlar, fotoğraflar, tablolar internet ortamında erişilebilir hale getirilecek.

Radikal Gazetesi
İstanbul'un Kültür Mirası İnternete Taşınıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Bilimler Akademisi ortaklığıyla İstanbul’un kültür mirası ve kültür ekonomisi envanteri çıkarılacak. Bir yıl sürecek çalışma sonucunda, İstanbul’un tüm kültürel mirasına ilişkin detaylı bilgiler, raporlar, fotoğraflar, tablolar internet ortamında erişilebilir hale getirilecek. 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından finanse edilen projeye ilişkin bilgi vermek amacıyla Alay Köşkü’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, İstanbul’un eksikliğini hissettiği, bu nedenle çok önemsedikleri bu projeyi gelecek yılın sonuna doğru tamamlamış olacaklarını bildirdi.

Bunun bir bütün olarak kültürel mirasın kaydı olduğunu, bilinmez üzerine politika ve kültür projesi geliştirilemeyeceğini ifade eden Bilgili, sadece İstanbul için değil, Türkiye için de önemli olan bu envanterin mutlaka çıkarılması gerektiğini kaydetti. Bilgili, bu projeyi 2-3 yıl önce başlattıklarını, ancak başarılı olamadıklarını belirterek "Bugün iyi bir envanter çıkarmak için her şeyimiz var. İyi bir proje, iyi bir ekip, altyapı ve gerekli tüm kurumlar var. 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı da bunun içinde. İstanbul’un kültür envanteri alanında prestij projesi olması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Dr. Yücel Kanpolat da bu projenin insanlığa borçları olduğunu, bu nedenle projeye sahip çıkarak, eksiksiz tamamlamak zorunda olduklarını söyledi. Bunun, sadece İstanbul ve Türkiye için değil tüm dünyaya karşı sorumlu oldukları bir proje olduğunu dile getiren Kanpolat "Bir dünya projesi olmaya aday en önemli proje" dedi.

2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Kurt ise bütçelerinin yüzde 70’nin bu tür tarihi ve kültürel mirasın korunmasına yönelik projelere ayrıldığını belirtti. Bir dünya kültür şehri olan İstanbul’un uluslararası standartta bir kültür envanterinin yapılmamasından sorumlu olduklarını dile getiren Kurt, bugün startını verdikleri projenin 2010’da bitirilmesini hedeflediklerini kaydetti.

Projenin getirecekleri

İstanbul kültür mirası ve kültür ekonomisi mirası envanteri çalışması, hem kamu hem de özel sektörü kapsayacak ve İstanbul’un kültür sanat varlıklarının mirasının, ekonomisinin bir fotoğrafı çekilerek İstanbul’un bir kültür başkenti olarak 21. yüzyıla damgasını vurabilmek için izlenmesi gereken politikalar için ışık tutacak.

Kültür mirası envanteri ile kentteki tarihi dokunun korunmasına yönelik alan yönetimi, çevre düzenlemesi, restorasyon, koruma, yeniden değerlendirme çalışmalarına altlık olacak kapsamlı ve güncellenen kolay ulaşılabilir bir veri tabanı sistemi oluşturulacak.

Kültür ekonomisi envanteri ile de İstanbul’un kültür ve sanat kapasitesinin aktörleri, üretimi, tüketimi, iş gücünün yatırımlarının ve ticaretinin profili ortaya çıkarılacak ve bu envanter verileri İstanbulların kültüre daha geniş katılımın sağlanması gibi politika arayışlarına da yardımcı olacak. Proje kapsamında toplanan tüm veriler, kamuoyunun kullanımına açıldığı internet portalına aktarılacak, ayrıca bu süreçte 7 sempozyum düzenlenecek ve yayınlar yapılacak.

Proje ili İstanbul’un taşınır taşınmaz, fiziksel olmayan kültür mirasına ilişkin detaylı bilgiler, fişler, haritalar, raporlar, fotoğraflar, filmler, tablolar, belgeler, klasikler erişilebilir olacak.

Projenin toplam 1 milyon 512 bin TL’lik maliyeti Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından karşılanacak. Toplam 40 kişinin görev aldığı projede, "Arkeoloji", "Kentsel mimari", "Halk kültürü" ve "Kültür ekonomisi" başlıkları altında çalışma yürütülecek.

Basın toplantısının ardından İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Bilgili ile TÜBA Başkanı Kanpolat projenin yapım protokolünü imzaladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-kultur-mirasi-internete-tasiniyor_73521.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!