Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'un Kurtuluşu P25'te!

Prof. Dr. Gülten Gülay, İnşaat Yüksek Mühendisi Engin Bal ve Prof. Dr. Semih Tezcan, 18 ay süren bir çalışmayla, binaların göçme riskinin 1 saatte belirlenmesini sağlayan 'P25' (Parametre 25) adını verdikleri, hızlı değerlendirme yöntemi geliştirdi. Prof. Dr. Gülay, TÜBİTAK tarafından da desteklenen P25 hakkında şu bilgileri verdi.

Sabah Gazetesi
İstanbul'un Kurtuluşu P25'te!

İTÜ İnşaat Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Gülten Gülay ve ekibi, bir binanın depreme dayanıklılığını bir saatte ve yüzde 90 doğruluk oranıyla tespit eden P25 yöntemini geliştirdi. İstanbul'da resmi olmayan kayıtlara göre, 1 milyonu 1999 Marmara depreminden önce yapılmış 1 milyon 200 bin bina bulunuyor. İstanbul'da beklenen olası bir depremde ise bu binaların çoğunun yıkılacağı hesaplanarak facia senaryoları yazılıyor. Binaların dayanıklılık kontrollerinin yapılması ise hem çok vakit alıyor, hem de yüksek masraflarından dolayı tercih edilmiyor.

Prof. Dr. Gülten Gülay, İnşaat Yüksek Mühendisi Engin Bal ve Prof. Dr. Semih Tezcan, 18 ay süren bir çalışmayla, binaların göçme riskinin 1 saatte belirlenmesini sağlayan 'P25' (Parametre 25) adını verdikleri, hızlı değerlendirme yöntemi geliştirdi. Prof. Dr. Gülay, TÜBİTAK tarafından da desteklenen P25 hakkında şu bilgileri verdi:

"25 puanın altı göçer"

P25 ile yapıda mevcut kolon, perde ve dolgu duvar boyutları, taşıyıcı sistem düzeni, bina yüksekliği, yönetmelikte tanımlanan çeşitli yapısal düzensizlikler, malzeme ve zemin özellikleri gibi parametreler üzerinden çeşitli hesaplar yapıyoruz. Buna ilaveten binanın 7 göçme puanını da hesaplayarak, bu puanların birbirleriyle etkileşimi, yapısal ve çevresel özellikleri, binanın bulunduğu bölge ve deprem verileriyle, bilgisayar ortamında P sonuç puanını ortaya çıkarıyoruz. P puanı 25 ve altı olduğunda binanın depremde göçeceği kesinleşiyor. 3 kişilik ekiple 1 saatte bir binanın dayanıklılığını ölçebiliyoruz. Projenin masrafı bina başına 750 dolar ve kent genelinde 2 senede tamamlanır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-kurtulusu-p25te_77242.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!