Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul’un Ortasında Riskli Binalarda Yaşam Devam Ediyor

Taahhüt ettiklerini yerine getirmeyen şirketler nedeniyle Hilton Sitesi sakinleri deprem korkusuyla yaşıyor. Sözleşmelere rağmen tek çivi dahi çakılmadı.

yapi.com.tr
İstanbul’un Ortasında Riskli Binalarda Yaşam Devam Ediyor

İstanbul’da Şişli’nin ortasında riskli binalarda oturan yurttaşlar çaresizce depremin geleceği günü bekliyor. Korku içerisindeki yurttaşlar anlaştıkları şirketlerin 4 senedir kendilerini oyaladığını belirterek “Bu binaları ya müteahhit yıkacak ya da zaten başımıza yıkılacak.” diyor.

1957 yılında Hilton Oteli çalışanlarının yaptırdığı Hilton Sitesi’nde 144 hane bulunuyor. Çökme ve çatlakların meydana geldiği site 2016 yılında Şişli Belediyesi tarafından riskli bina, 2018’de Bakanlar Kurulu tarafından riskli alan ilan edildi.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; vlerin yenilenmesini isteyen site sakinleri 2016 yılında Emay ve Reyhan adlı inşaat şirketleriyle kat karşılığı anlaşarak sözleşme imzaladı. Sözleşmenin ardından anlaşma gereği sakinlere bir miktar para veren şirket, 2 ay içerisinde evlerini boşaltmasını istedi. Evlerini boşaltan site sakinleri, başka yerlerde kiraya çıkarak, evlerinin yıkılmasını bekledi. Ancak şirket verdiği sözü tutmayarak 4 sene boyunca hiçbir işlem yapmadı. Çatlak binalarda oturmak istemeyen birçok site sakini geri dönmedi. Ev sahiplerinin oturmadığı ve kiraya verilemeyen birçok blok ve ev boş kaldı.

Blokların birçoğunun yığma şeklinde yapıldığını ve çok eski olduğunu belirten site sakinlerinden Buket Yöremen, “Biz hâlâ riskli yapı ve riskli alan belgesi almış bu yerde oturmak zorunda bırakılıyoruz. Çünkü hiçbir şekilde anlaşmamızı da bozamıyoruz. Biz deprem riski altında Şişli’nin göbeğinde bu felaketi yaşıyoruz. En son şirket sahibi Celal Demirtaş ile görüştüğümüzde bize tarih verin dedik, yine tarih vermeyerek bizi oyalamaya devam ediyorlar.” diye konuştu.

Anlaşmanın ardından birçok insanın evini boşalttığını ifade eden Yöremen, “Taşınacaksınız diye para verilmişti. Bir kısmı kiraya çıktı. Süreç uzayınca taşınanlardan bazıları dönmek bazıları ise evlerini kiraya vermek zorunda kaldı. Kiraya veremeyenlerin evleri boş kaldı, sitede birçok bina boş. Tinerciler boş evlere, bloklara dadandı. Bloklardan biri yandı.” dedi.

Deprem olmadan binaların yenilenmesi gerektiğin aktaran Hamza Can, “1982’den beri burada oturuyorum. 4 sene oldu imza atalı, müteahhit bir taş koymadı. Bize bilgi bile vermediler. Biz bu müteahhitten vazgeçmek istiyoruz. Buraların deprem olmadan yenilenmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Sitenin ilk sakinlerinden Hilton Oteli’nden emekli İbrahim Özdemir ise binaların çatladığını belirtti. Eşi Meryem Özdemir ise evlerde oturmaktan korktuklarını ve çatıların akmaya başladığı ifade etti.

Evlerde sürekli tadilat yapmak zorunda kaldıklarını belirten Ayşe Güneş, “Evlerin içerisindeki çatlakları kapatmak için 2 defa sıva yaptık, sürekli boyamak zorunda kalıyoruz. Temelinden beri, 55 yıldır burada oturuyoruz. Evler eski, her yer dökülüyor, senelerdir bir şey yapılmıyor. Hepimiz korkuyoruz, betonlar çatlamış durumda. Demirler gözüküyor” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-ortasinda-riskli-binalarda-yasam-devam-ediyor_182501.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!