Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul'un Risk Haritası Arttı, Uzmanlar Uyardı

Son günlerde tüm dünyada hava kirliliği tartışılıyor. Durum İstanbul için de pek farklı değil. Hava ölçüm raporlarına göre; ulusal hava kirliliği standartlarının yanı sıra Avrupa standartlarını da 2 katı aşmış durumdayız. Son ölçümlerde Esenyurt, Hava Kalitesi İndeksi’ne göre sağlıksız (kırmızı) ilçeler arasında başı çekti.

yapı.com.tr
İstanbul'un Risk Haritası Arttı, Uzmanlar Uyardı

Habertürk Gazetesi'nden Nagihan Alan, kentteki hava kirliliğini uzmanlara sordu.

İşte uzmanların çözüm önerileri:

"Doğalgaz teşviki şart

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu: “İstanbul’un temel problemi ısınmadan kaynaklı. Kalitesiz kömürler analiz yapılmadan yakılıyor. Doğalgaz pahalı olduğundan, maddi imkânı olmayan, özellikle gecekondu bölgelerinde hava kirliliği daha da artıyor. İstanbul’da henüz çözülemeyen trafik sorunu ve artan göçün de etkisi büyük. Kent bu yoğunluğu kaldırmıyor. Özellikle Esenyurt ve Maslak bölgesinde bunu yoğun hissediyoruz. Emverzion (hava kirliliğinin birikmesi, dağılamaması) olaylarının arttığını görüyoruz. Havadaki kirlilik dağıtılmalı ama kent üzerine çöküyor. Yeşil alanların azalması bunda büyük etken. Türkiye’deki sınır değer Avrupa’dakinin 2 katı ve her yıl 10 birim daha sınırı düşürüyoruz. İstanbul’un tamamında sınır değerler aşıldı. Kalitesiz kömür yakılmamalı. Doğalgaz teşvik edilmeli.”

"Toplu taşıma artmalı"

Meteoroloji Mühendisi, Hava Kirliliği Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen: “1 aydır istanbul üzerinde yüksek basınç etkili hava kirliliği var. Nedeni İstanbul’da trafik sıkışıklığının fazla olması. Trafikte bekleyen araç, havayı hareket halinde olana oranla daha fazla kirletiyor. Bunun yanı sıra kentte yakılan kömürde bir denetim yok. 5600 kaloriden düşük kömürler yakılmamalı. İthalde ise 6500 altında yakılması yasak. Kentteki partiküler madde 150 mg/ m3 olması gerekirken ölçülen 1000 mg/m3. Mesela Kartal’da 1000 ölçüldü. Yenibosna, Esenler, Alibeyköy’de de durum aynı. 1. dereceden önlem alınmalı. Doğalgaz teşviki ve toplu taşıma artırılmalı.”

"Toz da bir neden"

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Selahattin İncecik: “İstanbul’un hava kalitesi için 30 yıldır çalışıyorum. 80’lerin kirliliği, 90’lı yıllarda farklılaşarak daha da arttı. Bu, partiküler madde kirliliği. Şu anda da durum aynı. İstanbul’da ciddi partiküler madde kirliliği var. istanbul’un her yerinde kirli hava Avrupa hava standartları kalitesini yüzde 70 oranında aşıyor. İstanbul gibi bir şehir için riskli tablo. Kirliliğin ana nedeni trafik. 80’lerde dizel araç yüzde 5’ken şimdi yüzde 50-60. Dizel araçlarda partikül kirliliği dünyanın tehlikeli gördüğü bir durum. Fransa’da dizele sınırlama getiriliyor. Bizim de yapmamız lazım. Metro ulaşımı artırılmalı. Ekonomik gerekçelerle gecekondu bölgelerinde kömür yakılıyor. Doğalgaz teşvik edilmeli. İstanbul’un her yeri şantiye. Bunlar toz kaynağı. Sokak tozu da kirlilik nedeni.”

"Kirlilik yüzde 50 arttı"

Çevre Mühendisi Menekşe Kızıldere: “Hava kirliliği mevzuatı kısıtlayıcı değil. Nasa’nın yaptığı araştırmaya göre, İstanbul’da hava kirliliği yüzde 50 arttı. Avrupa’da yüzde 30-40 oranında azaldı. Nedeni mevzuatın uygulanması. Yine Nasa verilerine göre azotdioksit miktarı İstanbul’da arttı. Bu, doğrudan yakmanın verdiği sonuç. Endüstri, doğrudan yakma sistemini azaltmalı. Öte yandan trafik de etken. Bizdeki kirlilik Avrupa hava standartlarının üstünde. 1 metreküpte 200 mikrogram öngörülüyor ama bizde 290. İstanbul’da kentleşme de planlı olmadığından kirlilik havada asılı kalıyor. Yüksek binalar hakim, rüzgâr yönüne göre kirli havanın dağılmasını önlüyor.”

"Doğalgaz yardımı yapılsın"

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün de hava kirliliğine karşı İstanbulluya doğalgaz yardımı yapılmasını öneriyor: “Kömür, egzoz gazları ve rüzgârın az olması, İstanbul’daki hava kirliliğinin en büyük nedenlerinin başında geliyor. Doğalgaz teşvik edilmeli. Soba kullanan ailelere doğalgaz tesisatları dahil olmak üzere, faturalarına da yardımda bulunulmalı.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-risk-haritasi-artti-uzmanlar-uyardi_141058.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!