Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Denetimsiz Kentleşme Kanser mi Saçıyor?

TMMOB’un İstanbul Milletvekili Ali Şeker aracılığıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ilettiği ve henüz yanıt verilmeyen soru önergesi, şehirlerin dört bir yanını şantiye alanına çeviren, rant telaşıyla işçilerin ve yurttaşın can güvenliğini hiçe sayarak denetimsizce ilerleyen uygulamalara dikkat çekildi.

yapi.com.tr
Denetimsiz Kentleşme Kanser mi Saçıyor?

Birgün Gazetesi'nden Fatih Kıyman'ın haberine göre, yönetmelik gereği, asbest, cıva, asit ve benzeri, insan sağlığını tehdit eden maddelerin yıkımdan önce uzaklaştırılması gerekiyor. Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansının her yıl dünyada kanser yapıcı maddeleri düzenli olarak belirlediği listede ‘kesin kanserojen’ tanımlanması ile birinci grupta yer alan asbest bunlardan en tehlikelisi.

TMMOB’un bu çerçevede meclise taşıdığı, endişe verici şekilde yanıtsız bırakılan soru önergesinde, öncelikle 2004 yılından itibaren İstanbul’da kentsel dönüşüm ve bireysel yenileme adı altında kaç binada yıkım gerçekleştirildiği soruluyor. TMMOB’un ÇŞB’ye yönelttiği önergede şüphe çeken ‘bilinmezlere’ dair ayrıca şu sorulara yer verildi:

2004 yılından itibaren bina yıkımlardan sonra ortaya çıkan asbestli malzemelerden mevzuata uygun olarak bertaraf edilenlerin miktarı ne kadardır?

Bina yıkımlarının yoğun olduğu bölgelerde çevreye yayılan asbest miktarını belirlemek için ortam ölçümü yapılmakta mıdır?

Asbestin zararları ve korunma tedbirleri konusunda işçiler ve yıkılan yapılara yakın oturan kişilerin eğitimleri yapılmakta mıdır? Yapılıyorsa nasıl denetlenmektedir?

http://www.yapi.com.tr/haberler/denetimsiz-kentlesme-kanser-mi-saciyor_145395.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!