Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'un Surlarına UNESCO'dan Destek

Restorasyonu iki yıl önce doğru yapılmadığı gerekçesiyle durdurulan İstanbul'un tarihi surları, UNESCO'nun desteğiyle yeniden onarılacak.

Radikal Gazetesi
İstanbul'un Surlarına UNESCO'dan Destek

estorasyonu iki yıl önce doğru yapılmadığı gerekçesiyle durdurulan İstanbul'un tarihi surları, UNESCO'nun desteğiyle yeniden onarılacak. Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, İstanbul'un Sultanahmet Meydanı, Fener Balat, Süleymaniye Zeyrek ve surları, yani tarihi yarımadasıyla "Dünya Miras Listesi"nde olduğunu ve 2004'te mirasına yeterince sahip çıkmadığı için İstanbul'un bir alt bölüm olan tehlikeli alana düşürüleceği yolunda uyarı aldığını hatırlattı.

Listeden tehlikeli alana düşürülmenin ciddi bir prestij kaybı anlamına geldiğini ve listeye yeniden girebilmenin en az 10-12 yıl alacağını belirten Taşbaşı bunu önlemek için bir izleme komitesi kurulduğunu söyledi. UNESCO'nun raporlarında, İstanbul'un surlarının doğru restore edilmediğine dikkat çekildiğini belirten Taşbaşı şunları söyledi:

"UNESCO, 'Surları kendi başınıza yapmayın. Gerekirse size destek verelim, uzmanlar gönderelim. Acele de etmeyin. Geçmişte acele ettiniz yanlış restorasyon yaptınız. Şimdi onları temizleyemiyorsunuz. Aceleye getirmeden bir plan yapalım ve bu plan içinde surları uzun vadede yavaş yavaş restore edelim. Bunun için gerekirse yabancı kaynaklardan, fonlardan size kredi bulalım' dedi. Surlarla ilgili olarak acil yapılması gerekenler konusunda Büyükşehir Belediye Başkanlığı ihaleye çıkacak. Önce bir ön plan hazırlanacak daha sonra da UNESCO'ya müracaat ederek İstanbul'a davet edilecek ve ortak bir plan hazırlanacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-surlarina-unescodan-destek_55459.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!