Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul’un Tarihi İskeleleri Yenilendi

Yenilenen 10 iskelenin toplu açılış töreni İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla Bakırköy İDO İskelesi’nde yaptı. Törende Bakırköy Beyediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, Kaymakam Dursun Ali Şahin ile İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy da yer aldı.

ibb.gov.tr
İstanbul’un Tarihi İskeleleri Yenilendi

Geçtiğimiz yıl Şehir Hatları Vapurları ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen ve bakımsız halde olan iskeleler, yeniden İstanbullulara hizmet vermek üzere bakımdan geçirildi. Yenilenen 10 iskelenin toplu açılış töreni İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla Bakırköy İDO İskelesi’nde yaptı. Törende Bakırköy Beyediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, Kaymakam Dursun Ali Şahin ile İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy da yer aldı.

Açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 10 iskelenin yaklaşık maliyetinin 2.5 milyon YTL olduğunu söyledi. Yenilenen tarihi iskelelere daha önce yaşamış ve iz bırakmış insanların isimlerinin konulduğunu, bu konu üzerinde de araştırma yapıldığını dile getiren Başkan Topbaş, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen Şehir Hatları Vapurları ile birlikte iskeleler tek tek elden geçirilerek yeniledik. İstanbul’un simgesel özelliği olan vapurlarına ve tarihi iskelelerine önem veriyoruz. Amacımız ulaşımda denizin payını yüzde 10’lara yükseltmek. Üzülerek söylüyorum, bugüne kadar denize çok uzak kalmışız. Dört bir yanımız denizlerle çevriliyken denizlere yabancı gibiyiz. Ama şu an denizleri yeniden keşfediyoruz.” diye konuştu.

Yenilenen iskeleler arasında
Fener İskelesi de bulunuyor.

Törende konuşmaların ardından yenilenen Bakırköy İDO İskelesi kurdele kesilerek açıldı. Haliç’teki Fener, Ayvansaray, Hasköy ve Sütlüce ile Boğaz’da Kanlıca, Kandilli, Anadoluhisarı ve Çubuklu, Bostancı Şehir Hatları İskelesi de canlı bağlantılarla açıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı durum tespit çalışmalarının ardından Haliç ve Boğaz İskelelerinde, eksik ve yıpranmış olanlar için komple bakım ve onarım çalışması başlatıldı. Çalışma kapsamında, eski yapılar mimarisi korunarak yenilendi. Bakımı yapılan iskeleler arasında Anıtlar Kurulu’ndan tescilli iskeleler de bulunuyor.

İskelelerde yapılan çalışmalar kapsamında iskele üzerindeki babalar yenilendi, iskele içindeki bekleme salonları elden geçirilerek, yolcu konforuna yönelik oturma grupları ile aydınlatma sistemleri tamamen yenilendi. Tavan süslemeleri, iskele yapısına uygun olarak yenilendi ve bu süslemeler, kent siluetine uygun renkler kullanılarak boyandı. Çürüyen ahşap kaplamalar değiştirildi, Personel Yaşam Mahalleri'nin koşulları uygun hale getirildi ve bayrak direkleri yenilendi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-tarihi-iskeleleri-yenilendi_48342.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!