Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'un Ürküten Deprem Enkaz Raporu

Beklenen büyük deprem, İstanbul'da 140 milyon ton enkazın çıkmasına neden olacak. Bu enkazın 2 milyon 600 bin tonu anayolları kapatacak. Anayol

Hürriyet
1 İstanbul'un Ürküten Deprem Enkaz Raporu

b>Beklenen büyük deprem, İstanbul'da 140 milyon ton enkazın çıkmasına neden olacak. Bu enkazın 2 milyon 600 bin tonu anayolları kapatacak. Anayollar, eğer 10 bin 700 araç bulunursa 3 günde açılabilecek. Depremde 52 mahalle çok ağır hasar görecek. Yetkililer, panik çıkmasın diye bu mahallelerin adlarını gizliyorlar.

İstanbul'da beklenen olası deprem için bir yandan ölü ve yaralı tahminleri yapılırken, bina hasarlarından oluşacak enkaz miktarı da yetkilileri kara kara düşündürüyor. Tahminlere göre, 7.7 büyüklüğündeki bir deprem sonrası, İstanbul genelindeki enkaz yaklaşık 140 milyon tonu buluyor ve bunun 2 milyon 600 bin tonu da acil ulaşım yollarını kapatıyor. Kapanan bu yolları ise 10 bin 700 ağır araç, 251 bin seferle, en geç 3 gün içinde açabiliyor. 52 mahalle ise ‘‘felaket hasarlı’’ yani ağırdan daha ağır hasara uğruyor. Oluşacak enkazı kaldırmak, kapanan yolları açmak için gerekli araçları temin etmek, yetkilileri şimdiden kara kara düşündürüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zemin ve Deprem Araştırma Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ile ortak bir çalışma yapıldı. Çalışmada 7.7 büyüklüğünde bir depremde İstanbul'da oluşacak enkaz ile kapanacak yolları ve bu yolları 3 günde açabilmek için ne kadar araç gerektiğini hesapladı.

ŞANSLI İLÇE ADALAR

Araştırmaya göre, İstanbul'da depremde meydana gelecek enkaz, toplam 139 milyon 936 bin ton. İlçelere göre, en çok enkaz 11 milyon 182 bin tonla Küçükçekmece'de görülürken, Adalar'da hiç enkaz oluşmuyor. Fatih'te 7 milyon 592 bin, Sarıyer'de ise 1 milyon 123 bin ton enkaz meydana geliyor. İstanbul'daki 13 bin 695 kilometrelik ulaşım yolunun, 818 kilometresi ise acil ulaşım yolu konumunda depremde, bu yollarda da 2 milyon 580 bin ton enkaz birikiyor. Sadece acil ulaşım yolundaki enkazı 3 günde kaldırabilmek için ise, 10 bin 700 ağır araç, bin 740 ağır makine gerekiyor.

FELAKET MAHALLELERİ

İstanbul'un 652 mahallesinin 300'ünde ağır hasar bekleniyor. 52 mahalle ise felaket hasarlı. Yani, ağır hasardan daha ağır konumda. Zemin ve Deprem Araştırma Müdürlüğü'nde bu 52 mahallenin adı belirli olmasına rağmen, panik yaratmamak için verilmiyor, ancak deprem master ana planına yansıtılarak alınacak önlem tartışmaya açılıyor.

Ölülerin aranması, yıkık binaların kaldırılmalarını da kapsayan İstanbul genelindeki enkazı 60 ya da 100 günlük dönemde kaldırmak için 44 ile 73 bin arasında ağır araç, 2 bin 800 ile 4 bin 700 arasında makinaya ihtiyaç var.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-urkuten-deprem-enkaz-raporu_4785.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • bu mahallelerin adları belli ise neden bir çalışma yok? deprem gelene kadar binaların yapılandırılması sağlamlaştırılması gerekmiyor mu? yetkililerin dikkatine YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!