Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul’un Yeni Cazibe Merkezi Kartal Olacak

Dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid’in hazırladığı projeyle Kartal, yepyeni bir çehreye kavuşacak...

Vatan Gazetesi/Tülay ŞUBATLI
İstanbul’un Yeni Cazibe Merkezi Kartal Olacak

ünyanın en büyük kentsel dönüşümü gelecek yıl Kartal’da başlıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlatılan ünlü mimar Zaha Hadid’in “Kartal Kıyı Kesimi Kentsel Tasarım Projesi’ ile Taksim, Levent, Maslak gibi iş merkezine dönüşen alanlara alternatif yaratılması hedefleniyor. 10 milyar dolarlık proje tamamlandığında Tarihi Yarımada, Beyoğlu ve Boğaz sırtlarında yoğunlaşan merkezi iş alanlarına, İstanbul’un Doğu yakasında yepyeni bir alternatif yaratılmış olacak.

Neden Kartal?
1950’li yıllarda bir sanayi bölgesi olarak gelişen Kartal’ın proje alanı olarak seçilmesinde günümüz koşullarında sanayiden hizmet sektörüne geçiş ihtiyacını belirmesi önemli bir etken oldu. 560 bin kişinin yaşadığı Kartal’ın proje ile yeniden denizle buluşturulması da hedefleniyor. Kartal ve Pendik İlçeleri sınırları içinde yer alan toplam 555 hektarlık bir alana yayılacak proje ile Kartal; ticaret, turizm, konut, kültür ve yönetim fonksiyonlarının yer alacağı önemli bir merkez haline dönüştürülecek. Kartal’da 1 km’lik Sanayi caddesindeki tesisler kent dışına taşınarak yerlerine hizmet sektörü ve konut alanlarının yoğunlaştığı merkezler oluşturulacak.

Arazi sahipleri de kolları sıvadı
Proje alanında yer alan arazilerin sahipleri arasında ise Türkiye’nin önde gelen şirketleri bulunuyor. Aralarında Eczacıbaşı, Simens, Doğuş, Mutlu Akü, Metal Holding’in bulunduğu gayrimenkul sahipleri ” İstanbul Kartal Kentsel Geliştirme Derneği’ni kurdu. Eczacıbaşı Grubu’nun başkanlığını yürüttüğü Kartal Kent Der’in amacı projenin daha hızlı yürümesi ve gerekli yabancı sermayenin bölgeye çekilmesi için çalışmalar yapılması.

100 bin kişiye iş imkanı
Eğitim, sağlık, spor ve kültür-sanat faaliyetleriyle dikkat çeken Kartal Belediye Başkanı Arif Dağlar, Kartal’ın bir dünya markası haline geleceğini söyledi. Başkan Dağlar “İş merkezleri ve oteller sayesinde 100 bin kişi iş imkanına kavuşacak. 20 milyar dolar yatırımın geleceği bir yer olacak” dedi. Proje ile ulaşım sorunu olmayacağını belirten Başkan Dağlar “Kartal, deniz-hava ve kara ulaşımı açısından çok avantajlı. Sabiha Gökçen Havalimanı yalnızca 5 dakika sürüyor. Marmaray ile Halkalı’dan buraya ulaşmak ise 35 dakikada gerçekleşecek” diye konuştu.

Eski halinden eser kalmayacak
Proje bittiğinde geometrik şekillerden oluşan yeni bir mimari tasarım ortaya çıkacak ve Kartal ile Pendik birbirine bağlanacak. Projede iş kuleleri ağırlık olarak yer alırken, kültür merkezleri, oteller, restoranlar, yat limanı ve bir de marina ihşa edilecek. Boşluklara parklar yapılacak. En yüksek binanın 180 metre yani 60 kat olması planlanıyor. 5 yıldızlı 3 otelin yapımı da gündemde. E-5 karayolundan kıyıya kadar inen projenin bir parçası da 1000 yatlık marina. Marina yolcu gemilerine de hizmet verecek. Taşocağı göleti ise 480 dönümlük bir konsept içinde yeniden düzenlenecek. Gölün etrafında ise botanik bahçesi ve butik oteller yer alacak.

Sınırları zorlayan mimar
Mimarinin ve kent plancılığının sınırlarını zorlayan, Pritzker mimarlık ödülünü kazanan ilk kadın mimar Zaha Hadid, 1972’de Architectural Association (AA)’da başladığı mimarlık eğitimini 1977’de dereceyle bitirdi. Harvard Üniversitesi Tasarım Programı’nda Kenzo Tange Kürsüsü’nün, Illionois Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde Sullivan Kürsüsü’nün başına geçti. Knolton Mimarlık Okulu’nda, Columbia Üniversitesi Master Studio’da misafir öğretim üyesi olarak çalıştı. Ayrıca Amerikan Sanat ve Edebiyat Akademisi’nin ve Amerikan Mimarlık Enstitüsü’nün (AIA) Onursal Üyeliği’ne layık görüldü. Hâlâ Viyana Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi’nde eğitmenlik görevine devam eden Zaha Hadid; Almanya-Leipzig’de BMW yapısı, Almanya-Wolfsburg’da Bilim Merkezi, İtalya-Roma’da Ulusal Çağdaş Sanatlar Merkezi, İspanya-Bilbao’da Master Planı ve Tayvan-Tüichung’da Guggenheim Müzesi üzerine tasarımlar yaptı. Hadid’in devam eden çalışmalarının bazıları ise; İtaya-Napoli yakınlarında bir hızlı tren istasyonu ve Fransa-Montpellier’de bir halk kütüphanesidir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-yeni-cazibe-merkezi-kartal-olacak_60280.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!