Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'un Yeni Planı Çıkıyor 'Parsel'den 'Ada'ya Geçiliyor

En son 1995 yılında yapılan 'İstanbul Büyükşehir Master İmar Planı' iptal edilince plansız kalan İstanbul'a yeni İmar Planı geliyor. Yeni plan, Tankut Gündoğar başkanlığındaki İstanbul Büyükşehir İmar Komisyonu tarafından hazırlanıyor.

Hürriyet Emlak
4


b>En son 1995 yılında yapılan 'İstanbul Büyükşehir Master İmar Planı' iptal edilince plansız kalan İstanbul'a yeni İmar Planı geliyor. Yeni plan, Tankut Gündoğar başkanlığındaki İstanbul Büyükşehir İmar Komisyonu tarafından hazırlanıyor. Alman mimar ve şehir plancılarının da bulunduğu bir çok yabancı uzman ile birlikte çalışılan yeni planla yapılaşmanın parselden adaya geçmesi bekleniyor.

Türkiye'nin ve dünyanın en büyük metropollerinden İstanbul'un kronik sorunlarından biri de imar planlarıdır. 50 binlik, 5 binlik, binlik planlar derken, dev metropol pek çok yetki ve etkinin altında bu günlere geldi.

Siyasi iktidarların, sivil toplum kuruluşlarının etki ve itirazlarıyla en son 1995 yılında hazırlanan İstanbul Büyükşehir Master İmar Planı da iptal edildi. Dev metropol, çok uzun yıllar öncesinin İmar Planı ile büyümesini sürdürüyor. Yapılan ise mevzii imar planları. Kanun gereği imar durumu isteyenlere yanıt verilmek zorunda olduğu için, başvurulan parselin büyüklüğü, yeri, yakınındaki yapılaşma gibi durumlara bakılarak, imar izni veriliyor. Verilen izinlerde kimlerin, nasıl etkili olduğu ise kentin yapılaşmasına bakılarak görülebiliyor.

Geçtiğimiz hafta Türkiye'deki en önemli yabancı gayrimenkul yatırımcılarından MDC Turkmall ve onun Forum Bornova projesindeki ortağı CGI tarafından bir panel düzenlendi. Panelde Kuzeybatı Gayrimenkul Genel Müdürü Murat Ergin, MDC Turkmall Genel Müdürü Levent Eyüboğlu ile konuştu. Konuşmacılardan biri de İstanbul Büyükşehir İmar Komisyonu Başkanı Tankut Gündoğar idi. Gündoğar, Büyükşehir Belediyesi olarak imar planları ile ilgili yaptıklarını ve yapacaklarını anlattı. Gündoğar'ın konuşması gayrimenkul ve inşaat sektörü için bir çok yenilik içeriyordu.

ADA BAZ ALINIYOR
Eski Finans Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ'nin Genel Müdürü olan Gündoğar, konuşmasında İstanbul'un yeni imar planına yönelik ipuçları verdi. Yeni planda artık elindeki parsele göre imar izni isteme dönemi kapanıyordu. Kent artık ada bazında planlanıyor, ortaya dev bir plan çıkarılıyordu.

Aslında bu konuda en hazırlıklı olanlardan birinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş olduğu görülüyor. Kendisinin Beyoğlu Belediye Başkanlığı döneminde yanında olan ekibi, Büyükşehir'e taşıması da bunu gösteriyor. İlk aldığımız sinyaller Kadir Topbaş'ın imar konusunda çalışkan bir ekip oluşturduğu yönünde.

MDC Turkmall Paneli'nde Tankut Gündoğar, uluslararası bir ekip ile büyükşehri adeta yeniden planladıklarını ve bu planın uygulamaya geçmesi ile kent için çok önemli bir adım atılacağını söyledi. Yeni planın ada bazında yapılaşmaya dayandığının ipuçlarını veren Gündoğar, parsel bazında gelen imar taleplerinin yoğunluğundan yıldıklarını ifade etti. En azından biz öyle anladık ve bu şekilde anlayanlarla konuştuk.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkisindeki 5 bin ölçekli planları tamamen sıfırladıklarını belirten Gündoğar, ortaya yepyeni planlar çıkaracaklarını söylerken, artık ilçe ve belde belediyelerinin binlik planlar için ne yapacaklarını kesin olarak görebileceklerini de belirtti.

SORUN ÇIKAR MI?
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Master İmar Planı konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Uluslararası destekli ekip, yoğun şekilde çalışıyor. Dijital yaşamın işleri çok kolaylaştırdığı bir gerçek. Uyumlu bir ekip çalışması ile hızla sonuç alınabilir.

Teknik olarak sonuca varmak kolay ama işin içine ilgili meslek kuruluşları ve en önemlisi kentte yaşayanlar ne oranda dahil edildi. Meslek ve sivil toplum kuruluşlarından bariz bir ses çıkmaması ne ifade ediyor?

Ben, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin hızlı çalıştığını, bunun bir çok müteahhit için sevindirici olduğunu, başvurulan parsel için imar durumunun birkaç ayda çıkarılabildiğini biliyorum. Bunu, bana bizzat müteahhitlerden söyleyenler oldu. Hatta müteahhitler ilk planda ikili proje hazırlayıp, hangi imar durum geçerse onu uygulamaya sokuyorlar. En büyük isteklerin kat yüksekliği serbest yönünde olduğu tahmin ediliyor. Nedense talep, imar durumu istediğin kadar kat çıkabilirsin yönünde.

BİLGİLER NE ZAMAN ORTAYA DÖKÜLECEK
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ilgili kurumları hazırlıklarının hangi aşamasında olduklarını, planın detaylarını tartışmaya açmayı düşünmüyorlar mı? Biz Hürriyet Gazetesi'nden iki arkadaş günlerdir Tankut Bey ile temas etmeye çalıştık, dönüş alamadık. 10 yılı aşan gazetecilik yaşamımda dönüş alamadığım çok ender başvurulardan birini yaşadım.

Basın yoluyla kamuoyunu bilgilendirme gibi bir şans kullanılmayacak mı? Her şey son basın toplantısında mı açıklanacak? Anlayan anladı, itiraz kabul edilmez mi denecek?

Bu yöntemin tercih edilmesi ile bir yere varılmasının zor olduğunu şimdiden söylemek yanlış olmasa gerek. Çünkü, meslek odalarının içinde olmadıkları, onların mesleki değerlerinin yansımadığı planlar en kısa sürede mahkemelik oluyor.

Yaşanmış ve sınanmış bir yöntemin üzerinden bir kez daha gidiyoruz. Oysa Gündoğar'ın anlatımından kent için yeni bir anlayışla planlama yağıldığının sinyalleri geliyor. İstanbul gibi Türkiye'nin en önemli değerlerinden birinin estetik kaderi çiziliyor. Yabancı uzmanlar, harcanan emekler, önceki deneyimler hepsi olumlu. Bir de buna kamuoyuna açıklık eklense ve kamuoyu içinde yaşayacağı plana sahip çıksa ne kadar güzel olacak.

Yapılan planlar ortada değil. Fakat kentin parsel bazında değil de ada bazında imar iznine bağlanması anlayışı, gelişmiş ülkelerde uygulanan temel yöntem. Modern şehir plancılığı disiplininin bu yöntemi kabul ettiği biliniyor. Kentin ana dokusunu bozmayan, tarihi yapılarına sahip çıkan, yıkılmak üzere olan tarihi binaları yeniden yaşama kazandıran bir anlayışa doğru yol almak da olumlu. Yeter ki tarihi koruyoruz diye, yeniden yapıyoruz diye ortaya tarih ile alakası olmayan görüntüler çıkmasın.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-yeni-plani-cikiyor-parselden-adaya-geciliyor_30646.html

Read Comment Section
4 Yorum Yorum Yaz
  • değerlı baysal sıyaset guctur guc bır ekıp ışıdır calışmak mucadele karşılıği gelır durust ekıp guvenılırlık ıster YANITLA
  • beklemedeyız ımarla ılgılı zaman herşeyın ilacıdır saygılarımla YANITLA
  • imar planlarının parsel bazında değil de ada bazında imar iznine bağlanmasının istanbuldaki binaların şekil ve yüksekliklerinin birbirine benzeyeceği: Gelişmiş ülkelerdeki binaların estetiğine benzeyeceğini düşünüyorum. ama görünen eller istanbulda ne zamam işbaşına gelecek de bu güzel İstanbul köhne prangalardan kurtulacak. bir de tarihi dediğimiz eski evlerin beton binaların içinde tek tek durması çok garip bu evlerin çinlilerin yaptığı gibi ada, mahalle gibi bir yerde toplanması çok mantıklıdır. ama bu işler yorum yazmakla olmaz...Birilerinin çalışması lazım.Keşke diyorum iş başında ben olsaydım keşke! YANITLA
  • bıran evvel ımar planlarımız cıksın bu durumda guvenımız sonsuzdur guvenıyoruz beledıyemıze YANITLA
4 yorumdan 4 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!