Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İşte Boğaziçi Köprüsü’nün Yeni Hali!

2014 yazında bakıma alınacak Boğaziçi Köprüsü’nün silüeti de değişiyor. Yatay salınımlı halatlar bakım esnasında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ndeki gibi dikey hale getirilecek ve köprünün görünümü değişecek.

yapi.com.tr
İşte Boğaziçi Köprüsü’nün Yeni Hali!

Her gün on binlerce İstanbullunun kıtalar arası geçiş yaptığı Boğaziçi Köprüsü gelecek yaz bakıma alınıyor. 40 yıldır hizmet veren köprüde geniş çaplı bakım, onarım ve yapısal takviye çalışmaları yapılacak. Haziran ayında askıya çıkacak ihalenin ardından malzeme tedariki sağlanacak. Büyük bölümü yurt dışından yapılacak tedarikten sonra tabliyenin asfalt değişim çalışmaları yapılacak.

2014 yazı başında okulların kapanmasının ardından başlayacak çalışmaların okullar açılmadan bitirilmesi planlanıyor. Diğer bazı köprü elemanlarının yenilenmesi de aynı zamanda yapılacak. Çalışma kapsamında üst yapıyla köprüdeki diğer elektrik aksam değiştirilecek. Tabliyeyle kuleler arasına da izolatörler konulacak.

Trinidad Tobago asfaltı

Milliyet'in haberine göre, köprünün sallanma veya deprem sırasında zarar görmesini engellemek amacıyla da köprü ayaklarına enerji sönümleyici damperler yerleştirilecek. Kule asansörleri ve elektrifikasyon sistemleri de yenilenecek.

En son 1991 yılında değiştirilen köprü üzerindeki asfalt da yenilenecek. Köprünün asfaltında, Trinidad Tobago’dan gelen, gölden çıkarılan düşük penetrasyonlu kaya asfaltı kullanılacak. Petrol ürünü olmayan bu göl asfaltı ile normal yollarda kullanılan asfalt karıştırılarak sert, yüksek mukavemetli ve 4 santimetre kalınlığında mastik asfalt uygulaması yapılıyor. Yaklaşık 26 bin metrekarelik yüzeyde uygulanacak olan bu asfalt uygulanmadan önce mevcut asfalt ve izolasyon sistemi sökülecek, çelik tabliyede paslanma kontrol edilecek ve izolasyon sistemi yenilenecek.

2’şer şerit açık kalacak

Asfalt değişimi sırasında yol, asgari iki gidiş iki geliş olarak hizmet verecek. Askı halatların değişimi sırasında da trafiğin tamamı kapatılmayacak. Kabloların tabliye bağlantıları, trafiğin en aza indiği gece saatlerinde kenardaki birer şerit kapatılarak yapılacak. İnşaatta, çeliğin 10 katı kadar mukavemetli özel öngerme çeliği kullanılacak.

İhaleyi alan firma, üretimi Çin, Japonya, İspanya, İtalya, Almanya gibi ülkelerde yapılan askı halatları, Karayolları Genel Müdürlüğü yetkililerinin yapacağı kontrollerin ardından verilecek onay doğrultusunda yurt dışından getirecek. İhalenin ardından, trafiği aksatmayacak işlere hemen başlanılacak.

Kablolar dikey olacak

İlk dizaynında köprünün yatay salınımıyla oluşacak darbe etkilerini azaltmak amacıyla çapraz halat kullanılan köprünün 40. yıl bakımında, bu halatlar dikey hale getirilecek. Hizmet veren bir köprüde çapraz halatları inşa etmenin zorlukları nedeniyle Boğaziçi Köprüsü’nün halatlarının Fatih Sultan Mehmet Köprüsü gibi, dikey olması düşünülüyor. Böylece köprü görünümü değişecek.

Çağdaşları arasında bir tek o kaldı

1973 yılında hizmete giren Boğaziçi Köprüsü, dünyada kullanılacak en ileri teknoloji ürünlerinin kullanımıyla yapılacak 40. yıl bakım çalışmalarının ardından en az 40 yıl daha hizmet verebilecek. Köprünün çağdaşı olan ve dünyada yaklaşık 15 tane bulunan büyük açıklıklı köprülerin tamamının askı halatları yenilenirken Boğaziçi Köprüsü bu gruba giren köprüler arasında askı halatları yenilenecek son köprü olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iste-bogazici-koprusunun-yeni-hali_109195.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!