Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İşte Böyle Batıyoruz

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Mahmut Tekin Atatürk Hava Limanı’nın 3’üncü pistinin 1997 yılında 1 trilyon 800 milyar liraya

Türkiyeb>Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Mahmut Tekin Atatürk Hava Limanı’nın 3’üncü pistinin 1997 yılında 1 trilyon 800 milyar liraya ihale edildiğini ancak zaman içinde piste verilen yüksek keşif artışları sebebiyle yeniden 6 yıl sonra ihale edilen pistin 70 trilyon liraya tamamlanabildiğini söyledi.
Ülkemizde temeli atılan pek çok yatırım zamanında bitirilemediği için o günkü bedelinin çok çok üstünde yıllar sonra daha ağır bir fatura ile hizmete açılıyor. Bunun faturasını tabiki öncelikle kurum kendisi ödüyor gibi görünse de, asıl faturayı cebinden çıkan vergilerle vatandaş ödüyor. Bunun gibi, Türkiye’de yıllar önce temeli atılmış ancak hâlâ yapım aşamasında pek çok yarım proje bitirilmeyi bekliyor. Önceki günlerde Hükümet bu duruma el koyarak Bakanlar Kurulu kararı ile bir çok yeni yatırım projesini iptal etmek zorunda kaldı. Çünkü yarım kalan projeler için bütçeden önemli miktarda pay ayrılırken, hükümet yeni yatırımlar için kaynak bulamıyor.

Sadri Şener’in şirketi
Kamuouyunda Atatürk Havalimanı 3’ncü pisti olarak bilinen yeni paralel 18R-36L pisti 11 Temmuz 2003 Cuma günü hizmet vermeye başladı. Ancak bu pistin de başlangıç ve bitiş hikayesini dinlediğimizde işte yukarıda işaret ettiğimiz bazı gerçekleri bir kez daha gördük. Pist, Türkiye’nin nasıl batırıldığının acı bir örneğini taşımakta. 1997 yılında dönemin Bakanı Nejdet Menzir tarafından temeli atılan Atatürk Hava Limanı 3’üncü pisti ile ilgili olarak DHMİ Genel Müdürü Tekin, 1997 yılında ihalesi gerekleştirilen pisti Şadri Şener’e ait olan Simge İnşaat ve Turizm şirketi yüzde 58 kırım vererek 1 trilyon 800 milyar liraya ihaleyi kazandığını söyledi. Ancak daha sonra 18R-36L pistinin 6 yıl sonra yeniden ihale edildiğini ve yaklaşık 39 kat fazla bir rakam ile 70 trilyon liraya tamamlanabildiğini ifade etti.

Devlet parasını geri istiyor
Gündoğumu-günbatımı saatleri arasında görerek şartlarda (VHF-Visual Flıght Rulesi) aletsiz pisti olarak hizmet vermeye başlayan pistin bir diğer özelliği ise DHMİ’nin 2.8 trilyon lira fazla para ödeme yaptığı ortaya çıktı. DHMİ yetkilerince yapılan incelemeler sonucunda 3 bin metre uzunluğu ve 45 metre genişliğe sahip olan ve 1 trilyon 800 milyar ihaleye çıkılan ancak 6 yıl sonra yüksek keşif artışları verilerek 70 tirilyon liraya tamamlanan Atatürk Hava Limanı 3’üncü pistine üstüne üstün birde DHMİ tarafından fazladan 2 trilyon 800 milyar lira fazladan ödeme yaptığı belirlendi.

2.8 trilyon lira fazla ödeme
DHMİ Genel Müdürü Tekin, “Müfettişlerimizin ve teknik elemanlarımızın yapmış olduğu incelemeleri sonucunda piste DHMİ maalesef fazladan 2 trilyon 800 milyar lira fazla ödeme yapmış. Bunun ortaya çıkması sonucunda söz konusu firmaya 30 Mayıs günü bir yazı yazarak paranın kurumumuza 30 gün içinde iadesini talep ettim. Eğer bu talep firma tarafından gerçekleştirilmemesi durumunda ihalenin gerçekleştirilmesi sırasında yapılan sözleşme şartları devreye girecek” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iste-boyle-batiyoruz_5094.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!