Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İşte Kentsel Dönüşüm Kapsamına Girecek Araziler!

Kentsel dönüşüm projeleri ile ilişkilendirilen arazi sahipleri şirketler için önümüzdeki günlerde ciddi bir performans beklentisi hakim. Peki, hangi şirketlerin önemli lokasyonlarda arazileri var?

yapi.com.tr
İşte Kentsel Dönüşüm Kapsamına Girecek Araziler!

Geçen hafta İndeks Bilgisayar, bağlı ortaklığı Teklos'un mülkiyetinde bulunan Istanbul-Ayazağa'daki 40 bin metrekarelik arazinin en uygun şartlarda projelendirilmesi için Seba Vadi ile sözleşme imzaladı. Yüzde 46,5 Teklos; yüzde 53,5 Seba Vadi İnşaat gelir paylaşımı öngörülüyor.Hasılat paylaşımı sonucunda Teklos'un elde edeceği asgari hasılat tutarının yaklaşık 88.5 milyon doların üzerinde olacağı tahmin ediliyor. Bu gelişmenin üzerine borsada bu şekilde arazi beklentisi olan şirketleri Ekonomist araştırdı.

T.Şişecam da geçen hafta Paşabahçe arazisini (209 milyon TL alım bedelli), Anadolucam'ın Topkapı arazisini (üretim tesisi Eskişehir'e taşınmıştı) ve Çayırova Cam'ın Kancotepe arazisini satış ve proje geliştirme seçenekleriyle değerlendirmeye karar verdiğini açıkladı.

Anadolu Holding'in ikisi halka açık olan şirketinde arazi projesi beklentisi bulunuyor. Holding, Isuzu, Anadolu Motor ve Adel Kalemcilik'in fabrika arazilerinden boşalan 150 dönüm arazi üzerinde rezidans ve ofis yapmayı planlıyordu. Burada geliştirilecek inşaat projelerinden en az 200 bin metrekarelik bir satılabilir alan çıkması bekleniyordu. Geçtiğimiz haftalarda Adel Kalemcilik, fabrika tesislerinin bulunduğu Kartal'daki gayrimenkullerini 22 milyon TL ile 27 milyon TL arasında satmaya karar verdiğini açıkladı. Anadolu Efes'in Merter'deki arazisi için ise en az üç-dört yıl zaman gerektiği belirtiliyor.

Akın Tekstil, İstanbul/Bakırköy sınırlan içindeki tesislerini Lüleburgaz ve Kastamonu'ya taşıdıktan sonra 2004 yılından bu yana burada 74 bin metrekare alan üzerine kurulu tesislerinde üretim yapmıyor. Bu arazinin 51 bin 823 metrekaresi Akın Tekstil'e, geri kalanı Akın Ailesi'ne ait. Arazi son olarak geçen yaz aylarında meydana gelen depo yangınında gündeme gelmişti. Arazinin değerinin imar sorununun çözülmesi durumunda 100 milyon doları bulabileceği kaydediliyor.

Beko fabrikası ne olacak?

Arçelik'in İstanbul/Beylikdüzü'ndeki 176 dönümlük Beko arazisinin geçmiş yıllarda 170 milyon dolara satılacağı yönünde haberler çıkmış, hatta şirket arazinin değerlendirilmesi yönünde karar aldığını iMKB'ye açıklamıştı. Arazinin talipleri arasında Büyükçekmece Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) adı geçerken, büyük gayrimenkul şirketlerinin de araziyi almak için yarışması bekleniyor. Ancak arazinin çok büyük olması ve bu nedenle yüksek bir değer ortaya çıkması nedeniyle satış sürecinde sıkıntıların olduğu ifade edilmişti. O nedenle hala satışı beklenen araziler arasında yer alıyor.

Kartal bölgesine dikkat!

Araziler arasında kentsel dönüşüm çerçevesinde değerlemeleri artanlar da bulunuyor. Bu anlamda en fazla Kartal bölgesi öne çıkıyor. Eczacıbaşı: Eczacıbaşı Yapı'nın İstanbul Kartal'da bulunan ve Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamına giren 300 dönüme kurulu fabrikası Eskişehir Bozöyük'e taşındı. Arazinin değerinin 300 milyon dolar olduğu değerlendirilmesinde bulunuluyor. Eczacıbaşı Gayrimenkul Geliştirme şirketi tarafından inşa edilecek projede konut, rezidans, AVM ve ticari üniteler yer alacak.

Mutlu Akü: İstanbul Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi içindeki bir başka arazi ise Mutlu Akü'nün. Şirketin 70 dönümlük eski fabrika arazisinin değerinin 70 milyon doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Bir dönem arazinin değeri için 100 milyon dolar rakamları dolaşmıştı.

Otokar: Otokarın İstanbul Güngören'deki 16 dönümlük eski Magirus fabrikası arazisi için 19-20 milyon dolar civarında değer biçiliyor. Geçmiş yıllarda araziyi Güngören Belediyesi'nin istediği yönünde haberler çıkmıştı. Araziyle ilgili imar izni alınamadığı yönünde bilgilere yer verilmişti.

Parsan: Gümüş Holding bünyesinde faaliyet gösteren Parsan ın İstanbul Pendik'te 91 dönüm fabrika arazisi bulunuyor. Bu tesisle ilgili alınmış bir karar olmamakla birlikte borsacılar değerleme yaparken, 82 milyon dolar değer biçilen bu araziye de dikkat çekiyor.

Emlak GYO: Kentsel dönüşüm projesinin devreye girmesi sonrası konut sektörüne olan talebin daha da artabileceği düşünülüyor. Bu bağlamda ön plana çıkan şirketlerden birisi olarak Emlak GYO gösteriliyor. Şirketin, geçtiğimiz aylarda İstanbul finans merkezinde bulunan arsasının TCMB'ye satışı konusunda mutabakata varılmıştı.

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/iste-kentsel-donusum-kapsamina-girecek-araziler-_106486.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!