Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İşte Türkiye'nin İklim Değişikliğine Uyum Planı

Bin Yıl Kalkınma Hedeflerine Ulaşma Fonu'nun 7 milyon dolar mali destek sağladığı ''Türkiye'nin İklim Değişikliğine Uyum Kapasitesinin Artırılması Projesi'', 10 Haziran'da uygulanmaya başlanacak. Türkiye'nin iklim değişikliğine uyum sağlaması amacıyla yapılan ilk çalışma özelliğini taşıyan projeyle ülkenin "Ulusal İklim Değişikliğine Uyum

CNN Türk
İşte Türkiye'nin İklim Değişikliğine Uyum Planı

Bin Yıl Kalkınma Hedeflerine Ulaşma Fonu'nun 7 milyon dolar mali destek sağladığı ''Türkiye'nin İklim Değişikliğine Uyum Kapasitesinin Artırılması Projesi'', 10 Haziran'da uygulanmaya başlanacak. Türkiye'nin iklim değişikliğine uyum sağlaması amacıyla yapılan ilk çalışma özelliğini taşıyan projeyle ülkenin "Ulusal İklim Değişikliğine Uyum Stratejisi" geliştirilecek.

Projenin koordinatörü BM Kalkınma Programı'ndan (UNDP) yapılan açıklamaya göre, proje, BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), BM Sınai Kalkınma Örgütü (UNIDO), BM Çevre Programı (UNEP) ve diğer paydaşların katılımıyla gerçekleştirilecek.
 
Neler yapılacak?

Projeyle Türkiye'de "Ulusal İklim Değişikliğine Uyum Stratejisi"nin geliştirilmesi çalışmaları yürütülecek, doğal afetlere karşı erken uyarı sistemleri geliştirilecek ve uygulanacak.

Su, toprak ve enerji kullanımına dayalı iklim değişikliği uyum çalışmaları yürütülecek ve başta Seyhan Nehri Havzası'nda olmak üzere tarımsal, kentsel ve endüstriyel su kullanımı, ekosistem hizmetleri ve doğa koruma alanlarında topluma dayalı pilot projeler uygulanacak.

Yerel halk arasında iklim değişikliği konusunda bilinç arttırıcı kampanyalar düzenlenecek ve iklim değişikliğinin kadınlar, çocuklar, yaşlılar, engelliler ve gençler gibi gruplar üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek için çalışmalar yürütülecek.

Proje, 10 Haziran'da Adana'da düzenlenecek toplantıyla uygulanmaya başlanacak. Toplantıya, Çevre ve Orman Bakanlığı, UNDP, FAO, UNIDO yetkililerin yanı sıra Tarım ve Köyişleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Sanayi ve Ticaret Bakanlıkları, Çukurova Üniversitesi, sivil toplum örgütleri ve özel sektör temsilcileri katılacak.

Akyatan Lagünü

Toplantının ardından katılımcılar Adana'nın Karataş ilçesinde bulunan ve Türkiye'nin en büyük kıyı sulak alanlarından biri olan Akyatan Lagünü'nü ziyaret edecek.

İklim değişikliğinin ve buna bağlı insan kullanımlarının etkilerinin önemli bir örneği olan Akyatan Lagünü, Türkiye'nin en büyük kumullarına, önemli kuş ve bitki alanlarına ev sahipliği yapıyor.

Yeşil deniz kaplumbağalarının da (Chelonia Mydas) dünyadaki önemli üreme alanlarından biri olarak kabul edilen lagün, iklim değişikliğine karşı hassas bir yapıya sahip olduğu için Ramsar Sözleşmesi gereğince de koruma altında bulunuyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/iste-turkiyenin-iklim-degisikligine-uyum-plani_61978.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!