Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İşte Türkiye’nin İlk Çevreci Evi

Fosil yakıt kullanmayan, kendi enerjisini kendi üreten, yağmur ve deniz suyunu arıtıp, içme suyuna dönüştüren Türkiye’nin ilk ’Greenhouse’ı (Ekolojik yeşil ev) İstanbul’da kurulacak.

Hürriyet Emlak
1


img src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\haber\57980-1.jpg" align="right" hspace=5 vspace=5>200 bin YTL’ye mal olacak 240 metrekarelik evi, Temiz Dünya Ekoloji Derneği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle işbirliği yaparak gerçekleştirecek. Tüm inşaat maliyeti sponsorlar tarafından karşılanacak olan EkoEv’in, gayrimenkul kuruluşları tarafından seri üretimine geçilmesi durumunda, metrekare satış fiyatının 500 ile 700 euro arasında değişmesi bekleniyor.

Küresel ısınma tehdidine karşı, kendi enerjisini kendisi üreten ’EkoEv’ler, Türkiye’de de gerçekleştirilmeye başlanıyor. Türkiye’nin ilk Ekolojik evini, Temiz Dünya Ekoloji Derneği, Büyükşehir Belediyesi’yle işbirliği yaparak, İstanbul’da gerçekleştirecek. Doğal kaynakların kullanımını en aza indiren bu evlerde fosil yakıtlar, yerini güneş ve rüzgár enerjisine bırakıyor, pasif güneş mimarisinden faydalanılıyor, yağmur suyu depolanıyor, geri dönüşüm uygulanıyor ve deniz suyu arıtarak temiz su elde edilmesini sağlıyor. Ahşap karkas yapı tekniği kullanılarak inşa edilecek olan EkoEv, 200 bin YTL’ye mal olacak ve tüm maliyeti sponsor kuruluşlar üstlenecek. Temiz Dünya Ekoloji Derneği’nin iletişim ve eğitim merkezi olarak faaliyet gösterecek olan 240 metrekare büyüklüğündeki binanın arazisini, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tahsis edecek.

Soğutmayı da sağlıyor
Sistem kurulduğu andan itibaren enerji üretiminin başladığı Ekolojik evlerin ömrüde 90 yılı bulabiliyor. EkoEv’in en önemli özelliğini kendi enerjisini yine kendisinin üretecek olması oluşturuyor. Temiz Dünya Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ateş Uğurel, "EkoEv’ler, elektrik ve ısıtma-soğutma için gerekli olan enerjiyi kendi üretiyor. Elektriği, tamamen güneş ve rüzgar enerjisinden, ısıtma-soğutma ihtiyacını da tamamen doğal kaynaklardan sağlıyor. Bu nedenle konutlar doğalgaz hattına da bağlı olmuyor" dedi. Yapı tekniği olarak ahşap karkas uygulanacağını belirten Uğurel, "Türkiye’de ahşap unutuldu. Her yer beton yığını oldu. Ahşabın sıcaklığını yeniden göstermek ve hatırlatmak istiyoruz. Ahşap olmasından dolayı izolasyon değerleri de yüksek olacak. Ahşabın depreme dayanıklı olması da artı bir özellik. Ayrıca, enerji biriktirmek için beklemek de gerekmiyor. Sistem anında enerji ürettimine başlayabiliyor" diye konuştu.

Daha sağlıklı

Türkiye’nin ilk ekolojik evini tasarlarken, mimari açıdan ütopik bir görüntü içermemesi için özen gösterdiklerine de dikkat çeken Uğurel, "İnsandan uzak görüntü değil, normal bir ev görüntüsü olmasını istedik. Dışarıdan değil de içine girildiğinde binanın özelliklerinin keşfedilmesini amaçlıyoruz" dedi. Uğurel, gerçekleştirecekleri EkoEv’in özelliklerini de şöyle sıraladı:

"Lokal yararlarının yanı sıra global olarak da çevreye yararlı bir proje. Bu binada fosil yakıt kullanılmayacak. Evin büyük bölümünü geri dönüşümlü malzemelerden oluşması nedeniyle yeni malzeme üretimi için ek enerji harcamaya gerek kalmayacak. Dolayısıyla içerdeki yaşam da çok sağlılık olacak. LED aydınlatma göz zevkine uygun. Mutfakta başka bir renk, kitap okurken başka bir renk kullanılabilecek. Havalandırma ve filtreleme ise dağ evinde oturuyor hissini uyandıracak."

Prestij kazandırıyor

Kendi enerjisini kendisi üreterek doğal kaynaklardan elde edilen enerjiyi minimize eden EkoEv’ler, küresel ısınma tehdidine karşı alınan önlemlerin, gayrimenkul sektörüne de yansıması için önemli bir adım olarak nitelendiriliyor. EkoEv’i gerçekleştirerek inşaat şirketlerine danışman pozisyonunda kalmak istediklerini belirten Ateş Uğurel, "Biz nasıl yapılacağını gösterelim, onlar da bütçelerini, maliyetlerini ayarlayıp, bir apartmanı ya da komple siteyi bu konsepte uygun hale getirebilsinler istiyoruz. Ticari olarak içinde olmayacağız. Bu sistem yayılsın ve standart haline gelsin istiyoruz. Sistem kurulduğunda bundan inşaat şirketleri değil, müşteriler yararlanacak. EkoEv’in, gayrimenkul kuruluşları tarafından seri üretimine geçilmesi durumunda, metrekare satış fiyatı 500 ile 700 euro arasında değişecek. Talep gelirse onlarda motive olurlar" diye konuştu. Uğurel, sistemin binalar yapılırken kurulmasının gerektiğini, daha sonra entegre etmenin zor olduğunun da altını çizdi.

Amerika’da ’Yeşilev’ alana vergi indirimi var

Türkiye'nin ilk gerçek EkoEv’ini gerçekleştirdiklerinin altını çizen Uğurel, "Türkiye’de daha önce Enerji Bakanlığı’da benzer bir bina inşa etti. Ancak bazı hataları var. Türkiye’de de artık yaygınlaşması gerekiyor. Dünyada çok gelişmiş bir sistem. Dünyada bu sistemde bina inşa eden ve satan firmalar var. Amerika’da da ’Greenhouses’ adı altında bir borsası var. Yeşilev alındığında hükümet anında vergi indirimine gidiyor. Böyle bir evi kendiniz yaparsanız da ruhsat masraflarında indirim yapılıyor" dedi. EkoEv konseptinin Türkiye’de standart haline gelmesi gerektiğini söyleyen Uğurel, EkoEv’lerin sadece müstakil evlerde değil, apartman dairelerinde de uygulanabildiğini dile getirdi

Güneş ağaçları geliyor

Temiz Dünya Ekoloji Derneği’nin bir diğer çalışması ise güneş ağacı. Elektrik üreten bu ağaçlar, organik bir ağaçla aynı fonksiyonu görüyor. Güneş ağaçları, dikildiği anda enerji üretmeye başlıyor. Ateş Uğurel, Kurumsal şirketlere veya alışveriş merkezleriyle görüşüp sembolik güneş ağaçları koymayı planladıklarını belirtti. Şu anda halkın ilgisini çekecek bir mekan aradıklarını söyleyen Uğurel, Kabataş Deniz Otobüsü İskelesi için İDO ile görüştüklerini de sözlerine ekledi.

Regnum’da deniz suyunu arıtıp yağmur suyu topluyor

İstanbul’da Elitkent, Sky Residence, Astrum Towers, Bodrum’da Bargylia, Londra’da Helion Place, Sofya’da Tulip Residence ve Bansko’da Crystal adıyla uygulamaya koyduğu projelerle dikkat çeken Regnum, projelerinde artık küresel ısınmaya karşı önlem alıyor. Regnum Bodrum’daki bazı projelerinde deniz suyunu kullanım suyuna dönüştüren arıtma tesisleri ve yağmur sularını toplayarak yeşil alanları sulayacak sistem kuruyor. Şirket yağmur sularını toplayacak sistemi İstanbul’daki Astrum Towers projesinde de gerçekleştiriyor. Regnum Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Öztürk, son dönemlerde bazı illerde küresel ısınma ile birlikte su sıkıntısı yaşanmaya başladığını belirterek, "Projelerimizde de artık, küresel ısınmaya karşı önlem alıyoruz" dedi. Bodrum’da su sıkıntısı yaşandığını anlatan Öztürk, "Bu bölgede deniz suyunu kullanma suyuna çeviren bir arıtma tesisi kuruyoruz. Bu tesisin projeye ek maliyeti yüzde 3 ile yüzde 5 arasında. Artık projelerde fark yaratıp çevreci konutlar üretmek gerekiyor. Bizde bu stratejiyi izleyerek yeni konutlarımızda bu konuya önem veriyoruz" dedi.

Sistem kamu binalarında da uygulanmalı

Projeyi gerçekleştirmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden destek alan Temiz Dünya Ekoloji Derneği, EkoEv’in İstanbullular’ın rahatlıkla ulaşabileceği bir arazi üzerinde kurulmasını istiyor. Belediye’den Caddebostan-Bostancı arasındaki sahil yolunu ve Santralistanbul’un olduğu bölgeyi talep eden Dernek, çalışmalarını İBB’nin arazi tahsisini tamamlandıktan sonra, sistemi kamu binalarında yaygınlaştırmaya kaydıracak.


ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/iste-turkiyenin-ilk-cevreci-evi_57980.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • güneş enerjisi rüzgar türbünlerini türkiyede niye göremiyoruz bu gibi çalışmaların genç nesillere aktarılması lazım YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!