Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İşte Yatırımcılar için Türkiye'nin En Gözde Yeni Mekanları

İstanbul Gayrimenkul Değerleme (İGD) tarafından hazırlanan Türkiye Turizm Piyasaları Araştırma Raporu'nun Haziran 2011 sayısını yayımladı. Raporda önümüzdeki süreçte turizm yatırımları içi öne çıkacak en gözde mekanların Erzurum, Aydın ve Bursa olacağı belirtiliyor.

Gazete Habertürk
İşte Yatırımcılar için Türkiye'nin En Gözde Yeni Mekanları

İstanbul Gayrimenkul Değerleme (İGD) tarafından hazırlanan Türkiye Turizm Piyasaları Araştırma Raporu'nun Haziran 2011 sayısını yayımladı. Raporda önümüzdeki süreçte turizm yatırımları için öne çıkacak en gözde mekanların Erzurum, Aydın ve Bursa olacağı belirtiliyor.

İGD’nin hazırladığı Türkiye Turizm Piyasaları Araştırma Raporu yayımlandı. Aylar süren titiz bir çalışma sonucunda hazırlananı raporda İGD, Türkiye’de bulunan ve turizm yatırımcılarının yeni gözdesi olacak merkezlere dikkat çekti.

Rapor, Hazine Müsteşarlığı tarafından verilen 2009 yılı sonrasına ait turizm yatırım teşvik belgelerinin bölgelere dağılımı incelendiğinde, Antalya ve Muğla’nın uzun yıllardır elinde tuttuğu otel pazarının Anadolu’ya kaymaya başladığını gözler önüne seriyor. Aynı zamanda illere ait turizm potansiyellerinin detaylı bir şekilde incelendiği raporda, yatırımcıların geleceğe ait planlarına ışık tutuyor.

İşte rapordan ayrıntılar...

Yarının turizm gözdeleri

Türkiye genelinde Antalya,  İstanbul,  İzmir ve Muğla illeri haricinde, yüksek turizm potansiyeline sahip ve önümüzdeki yıllarda bu potansiyeli arttırılacağı öngörülen 21 ile ait İGD tarafından yapılan araştırma sonucu 2 yıldızlı oteller için Türkiye geneli konaklama fiyatları 20 Euro ile 45 Euro arasında. 3 yıldızlı otel kategorisinde bu fiyat 25 Euro’dan başlayıp, 55 Euro’ya kadar çıkabiliyor.

Ayrıca, Türkiye’de, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın son verilerine göre Turizm Bakanlığı Belgeli Konaklama Tesis Sayısı 2 bin 900 civarındadır. 800’den fazla konaklama tesisi de yatırım aşamasında. Bu yatırımların 70 tanesi İç Anadolu’ya, 58 tanesi Karadeniz Bölgesi’ne ve 48 tanesi Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne yapılacak.

Önümüzdeki dönemde hizmete girecek turistik konaklama tesislerinin yarısından fazlasının Anadolu’nun iç bölgelerindeki illerde olduğu görülüyor. Bu eğilimin artmasında ve gelişmesinde Anadolu illerindeki gelişen iş hacmi, hizmete giren havaalanları ile havayolu şirketlerinin artan seferlerinin de etkileri oldukça fazla.

2010 yılı boyunca Hazine Müsteşarlığı tarafından Resmi Gazete’de yayınlanan Yatırım Teşvik Belgeleri Listesi Tebliğlerinin toplamına göre 2010 yılında toplam 317 adet belge alınmış olup, bu belgelerin 242 tanesi komple yeni yatırım için. Yapılacak olan bu turizm yatırımları sonucunda yaklaşık 18 bin kişi istihdam edilecek ve 104 bin yeni yatak kapasitesi oluşturulacak.

Erzurum, Türkiye’nin yeni kış turizm merkezi

4 yıldızlı otellerde kişi başı ortalama gecelik konaklama fiyatı en düşük 35 Euro iken, 100 Euro seviyelerine çıkabiliyor. En düşük fiyata sahip il Afyon iken, yapılan yatırımlarla Türkiye’nin yeni Kış Turizm Merkezi haline gelen Erzurum’daki Palandöken bölgesi otellerine ait fiyat, 4 yıldızlı otellerde Muğla, Antalya, İzmir ve İstanbul’dan sonra en yüksek fiyat.

Bursa 3 yıldızlı otel fiyatlarında Ankara’yı geride bıraktı

Sadece Kış Turizm Merkezi olmanın haricinde yeni turizm türlerinin de yatırımlarla güçlendirildiği Bursa’da, yükselen bu potansiyel otel satış fiyatlarına da yansıdı. Bursa, 3 yıldızlı otellerde rakip illeri geride bırakarak 8 milyon Euro-18 milyon Euro satış fiyatı aralığıyla lider konumda yer alıyor.

Yeni İzmir: “Aydın”

Aydın, 5 yıldızlı otellerin odabaşı satış değerlerinde Ankara’nın hemen arkasında yer alıyor. Didim ve Kuşadası’na gelen turist sayısı her geçen gün artmakta buna bağlı olarak bölge tesis yatırımı olarak yoğun talep alıyor. 2 yıldızlı, ortalama 20-50 odaya sahip otellerdeki satış fiyatı aralığı 500 bin Euro ile 1 milyon 800 bin Euro arasında, 3 yıldızlı, ortalama 40-80 odaya sahip otellerde ise 2 milyon Euro ile 8 milyon Euro arasında değiştiği gözleniyor. Bölgede konaklamada daha çok tercih edilen 4 ve 5 yıldızlı oteller için Aydın’nın sahip olduğu satış fiyat aralığının 10 milyon Euro ile 35 milyon Euro arasında gerçekleştiği görülmüş olup, fiyatlar otellerin oda sayısı ve sahip oldukları özelliklere bağlı olarak değişiklik gösteriyor.

ETİKETLER: ekonomi firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/iste-yatirimcilar-icin-turkiyenin-en-gozde-yeni-mekanlari_87980.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!