Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İşten Çıkarmalar Kolaylaşacak

CHP Emek Büroları’nın Türk İş, Hak İş ve DİSK başkanlarının katılımıyla yaptığı Kıdem Tazminatı Çalıştayı sonuç bildirisinde, kıdem tazminatı fonu uygulamasına geçilmesi halinde, işten çıkarmaların kolaylaşacağı ve iş güvencesinin zayıflayacağı savunuldu.

yapi.com.tr
İşten Çıkarmalar Kolaylaşacak

Hürriyet'in haberine göre, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, dün TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek sonuç bildirgesini açıkladı. Bildirgede şu ifadeler dikkat çekti:

- Tek başına kıdem tazminatı fonu uygulamasına geçilmesi halinde; kıdem tazminatının işçi için üstlendiği koruyucu rol ortadan kalkacaktır.

- İşten çıkarmalar kolaylaşacak ve iş güvencesi zayıflayacaktır. Kıdem tazminatının son ücretle ve toplu iş sözleşmesi düzeniyle bağı kalmayacak ve miktarı düşecektir.

- Kıdem tazminatı fonu konusunda taraflar arasında mutabakat yoktur. Mutabakat sağlanamadığı durumda kıdem tazminatı fonu kurulmamalıdır.

- Kıdem tazminatı ödemelerinde 30 gün hakkından vazgeçilmemelidir. Kıdem tazminatı her türlü fesihte ve istifada süre aranmadan ödenmelidir.

- Kıdem tazminatına tüm çalışanların erişimi sağlanmalı, bu erişim önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır. Kıdemde kanun hakimiyeti ve herkesin bu hakka saygı göstermesi sağlanmalıdır.

- Yasalarda yapılacak değişikliklerle, kazanılmış haklara dokunulmadan,  tüm işçilerin kıdem tazminatından yararlanması sağlanmalıdır. 

ETİKETLER: kıdem tazminatı
http://www.yapi.com.tr/haberler/isten-cikarmalar-kolaylasacak_159459.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!