Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstihdam Beklentilerinde Türkiye Yine İyimserler Arasında

Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması 2012 3. çeyrek sonuçlarına göre, Türkiye’deki işverenler, dünya genelindeki en iyimser işe alım tahminlerini belirtmeye devam ediyorlar. Öte yandan, geçen yılın aynı dönemine göre Net İstihdam Görünümü kısmen düşüyor. +%27 ile görünüm, önceki çeyreğe göre yüzde 1 puan artıyor. 2012 3. çeyrek için en

yapi.com.tr
İstihdam Beklentilerinde Türkiye Yine İyimserler Arasında

ManpowerGroup tarafından açıklanan 2012 yılı üçüncü çeyrek Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması’na göre Türkiye’deki işverenler önümüzdeki üç aylık dönemde de aktif istihdam beklentisini devam ettirecekler. Geçen çeyreğe göre görünüm yüzde 1 puan artarken, Temmuz-Eylül 2012 için Türk işverenlerin yüzde 34’ü istihdam sayılarında artış, yüzde 7’si ise düşüş öngörüyor. Yüzde 54’ü ise bir değişiklik olmayacağını tahmin ediyor. Net İstihdam Görünümü, +yüzde 27’yi gösteriyor.

ManpowerGroup Doğu Akdeniz Ülkeleri Bölge Müdürü Dalia Narkis, “Önümüzdeki çeyrekte Türkiye’deki iş arayanların, +yüzde 27’lik olumlu tablodan faydalanmaya devam edeceklerini düşünüyoruz. Bunun yanı sıra, Türkiye’deki canlı işe alım piyasası beklentileri, kısmen de olsa, Eğitim sektöründeki iddialı istihdam girişimi ile birlikte Çalışma Bakanlığı’nın kamuda 34 bin yeni eleman alımı için fon onayı vermesi üzerine işverenlerin ve kamu ve sosyal hizmetler sektörlerinde oluşan iyimserliğe de bağlıdır. Avrupa Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesinin genel tablosunu değerlendirecek olursak, bölgenin büyük bölümünde borç kriziyle ilgili arka plandaki belirsizliklerin yanı sıra özellikle bölgedeki gençler arasında neredeyse sürekli hale gelen yüksek işsizlik rakamları istihdam planlarının kısıtlı kalacağı beklentisini yaratıyor” diye konuşuyor.

Türkiye’de 2012’nin 3. çeyreği Net İstihdam Görünümü +yüzde 27

İstihdam artışı rakamları beş bölgenin tümünde gelecek çeyreğe yönelik tahminleri yansıtıyor. En güçlü istihdam beklentisi +yüzde 34 ile İç Anadolu Bölgesi’ndeki işverenler tarafından ifade ediliyor. Net İstihdam Beklentisinin +yüzde 28 olduğu Marmara’da ise işe alım potansiyelleri sağlıklı görünüyor. Öte yandan, geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla beş bölgenin dördünde İstihdam Görünümü kötüye gidiyor.

İşverenler 11 sektörün tamamında 2012’nin 3. çeyreği için istihdam artışı öngörüyor. +yüzde 35’lik Net İstihdam Görünümü ile İnşaat ve Kamu ve Sosyal Sektörlerinde güçlü bir istihdam artışı bekleniyor. Geçen çeyreğe kıyasla  işe alım tahminleri 11  sektörün 4’ünde güçlenirken, beklentiler 11 sektörün 8’inde azalıyor. En büyük düşüş ise yüzde 17 puan ile Üretim sektöründe gerçekleşiyor.

Sektör karşılaştırmaları

2012 3. çeyrek istihdam beklentileri açısından Türkiye, en iyimser 5 ülke arasında

Dünya genelinde istihdam beklentilerinin en yüksek olduğu ülkeler Hindistan, Tayvan, Brezilya, Türkiye ve Singapur. Hiç şüphesiz borç krizi bütün dünyadaki ve özellikle de Euro bölgesindeki işverenlerin güvenlerini etkilemeye devam ediyor ve en kötümser istihdam görünümü ise Yunanistan, İrlanda, İspanya, İtalya ve Macaristan’daki işverenler tarafından dile getiriliyor.

Manpower Küresel İstihdama Genel Bakış Araştırması’na göre, üçüncü çeyrekte ülkelerin ve bölgelerin çoğunda iş gücü planlarının geçen yılın aynı dönemine göre yavaşlayacağı öngörülüyor. Araştırma işgücü piyasasında ciddi iş gücü alımlarına dair pek az kesin hareket belirtisi gösteriyor. İşverenler gerek yurtiçindeki, gerekse de yurtdışındaki ekonomik belirsizlikler karşısında aralıklarla işe alımlarda bulunmayı tercih ediyorlar. Genel anlamda güç kaybeden işe alım trendine rağmen 41 ülke ve bölgenin 33’ündeki işverenler farklı ölçülerde de olsa olumlu bir istihdam beklentisi dile getiriyorlar. 32 ülke ve bölgedeki işverenler, ikinci çeyreğe göre nispeten istikrarlı ya da iyileşen bir istihdam faaliyetindeler. Bununla birlikte geçen yılın aynı dönemine göre 26 ülke ve bölgedeki istihdam beklentilerinin yavaşlaması bekleniyor.

Manpower’ın araştırmasındaki 'Net İstihdam Görünümü', toplam istihdamda artış öngören işverenlerin yüzdesi alınarak ve bu yüzdeden gelecek çeyrekte işyerlerinde istihdamda bir düşüş bekleyenlerin yüzdesi çıkarılarak hesaplanıyor. Araştırmanın 2012 3. çeyrek sonuçları için Türkiye’de 1.000 işverenle görüşme yapıldı. Bir sonraki Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması’nın sonuçları 11 Eylül 2012 tarihinde açıklanacak ve 2012’nin son çeyreğine dair iş alım beklentilerini gün yüzüne çıkaracak. Manpower İstihdam Görünümü araştırması Manpower temsilciliği olan ülkelerde ücretsiz olarak sağlanabiliyor.

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/istihdam-beklentilerinde-turkiye-yine-iyimserler-arasinda_92200.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!