Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstihdamda Eksen Kayması

Son dönemlerde özellikle yatırımlar ve ihracatta ön plana çıkan Arap ve Ortadoğu coğrafyası çalışmak için yurtdışını seçen Türklerin de tercihini değiştirdi. Önceleri başta Almanya olmak üzere ağırlıklı olarak Avrupa ülkelerini seçen Türk işçilerin yeni rotası Ortadoğu ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri oldu.

Cumhuriyet Gazetesi
İstihdamda Eksen Kayması

Son dönemlerde özellikle yatırımlar ve ihracatta ön plana çıkan Arap ve Ortadoğu coğrafyası çalışmak için yurtdışını seçen Türklerin de tercihini değiştirdi. Önceleri başta Almanya olmak üzere ağırlıklı olarak Avrupa ülkelerini seçen Türk işçilerin yeni rotası Ortadoğu ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri oldu

OECD’nin ‘2010 Uluslararası Göç Raporu (International Migration Report)’ açıklandı. Raporun Türkiye bölümünde, Türkiye’de göç istatistikleri hakkında kıt bilgi bulunduğu belirtildi, “Ülkeye giriş çıkışlarla ilgili doğrudan ve güvenilir veri kaynağı bulunmuyor” denildi.

Türkiye İş Kurumu tarafından 2008’de dışarıya gönderilen geçici sözleşmeli işçi sayısı önceki iki yıldaki 75 ve 80 bin rakamlarından 57 bine geriledi. İki ana işçi kabul bölgesi Ortadoğu (25 bin) ve Bağımsız Devletler Topluluğu (19 bin 500) oldu. Raporda Almanya’daki Türklerin vatandaşlık arzularında düşüş görüldüğü kaydedildi. Raporda şu tespitlere yer verildi:

* 2008’de 7 bin dolayında Türk Avrupa’ya sığınma başvurusunda bulundu, oturma iznine sahip göçmen sayısı ise 2006’da 191 bine yükselmişken 2008’de 175 bine düştü.

* Türkiye’de sığınmacıların başvuruları 12 bin 891’e ulaştı. 2 bin 642 sığınma başvurusunun yapıldığı Afganistan ve 647 başvurunun yapıldığı Somali’nin yanı sıra Irak kaynaklı sığınmacı başvurusu sayılarında önemli bir artış görüldü.

* Türkiye sığınmacılık rejimini AB müktesebatına uygun hale getirmek için adımlar atıyor. Sınır noktalarını Schengen standartları doğrultusunda modernize ediyor.

* Avrupa’da sığınmacılık 2000’den bu yana en fazla, kıtanın çeperindeki Yunanistan, İtalya, Polonya ve Türkiye’de arttı.

* Türkiye’ye gelen yabancı göçmen sayısında artış yaşandı. 1995’te Türkiye’de bin kişide 1.3 olarak saptanan yabancı göçmen sayısı 2000 ve 2007 yıllarında binde 2.4, 2008’de ise binde 2.3 olarak ölçüldü. 1997-2002 ortalaması binde 2.2, 2003-2008 ortalaması ise binde 2.3 olarak saptandı.

* 2008 itibarıyla Türkiye’ye en fazla yabancı uyruklu göçmen gönderen en üstteki 10 ülke şöyle: Bulgaristan, Azerbaycan, Rusya Federasyonu, Almanya, Irak, İngiltere, Afganistan, Kazakistan, ABD, Yunanistan.

* Türkiye’de 2008 itibarıyla 12 bin 981 sığınmacı bulunduğu saptandı. Sığınmacıların bin kişiye oranları 1995’te 0.1 iken oran 2007’ye değin aynı kaldı.

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/istihdamda-eksen-kaymasi_80980.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!