Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İston'a Yunanlı Ortak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait İston, 10 milyon euro'luk yatırımla, Yunanistan'da fabrika kuruyor. Şubatta faaliyete geçecek fabrika alt

Radikal
İston'a Yunanlı Ortak

b>İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait İston, 10 milyon euro'luk yatırımla, Yunanistan'da fabrika kuruyor. Şubatta faaliyete geçecek fabrika altyapı ürünleri ve kent mobilyası üretecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 18 iştirakinden biri olan İstanbul Beton Elemanları ve Hazır Beton Fabrikaları Sanayi (İston), Yunanistan'ın başkenti Atina'da fabrika kuruyor. Prefabrik konuttan parke taşına, hazır betondan betonarme boruya, çocuk oyun alanlarından büfeye kadar 300 çeşit ürünü bulunan İston, İstanbul'dan sonra Avrupayı da yenilemeye hazırlanıyor. Atina'da 10 milyon euro'luk yatırımla kurulacak fabrikanın temelinin eylül ayında atılacağını ve üretimin 6 ay sonra başlayacağını söyleyen İston Genel Müdürü Mehmet Dündar, "Yunanlı bir ortakla kuracağımız fabrikada bir şehrin ihtiyacını karşılayacak altyapı ve kent mobilyaları üreteceğiz. Bu yatırımımızla Türkiye'den önce AB'ye girmeyi planlıyoruz" dedi.

Tereciye tere satacak
Fabrikada 100-150 kişiyi istihdam etmeyi planladıklarını ve bunun yüzde 30'unun Türk olacağını belirten Dündar sözlerine şöyle devam etti:
"İston 1980 yılında kurulmuş bir firma. İlk etapta birçok ürünü İtalyan patenti altında ürettik. Oysa bugün işleri öğrendiğimiz İtalya'dan Hollanda'ya, Yunanistan'dan Bulgaristan'a kadar birçok Avrupa ülkesine satış yapıyoruz. Bizim ürünlerimiz ağır ürünler olduğu için nakliye masrafı da yüksek oluyor. Bu açıdan satış yaptığımız ülkelerde üretim yapmamız çok mantıklı. Yunanistan'ı bu nedenle seçtik." Bulgaristan'da ilk etabı 4 milyon euro, toplam tutarıysa 34 milyon euro'ya (53 trilyon lira) ulaşan bir ihaleye girdiklerini ifade eden İston Genel Müdürü Mehmet Dündar, "Burada 15 uluslararası firmayla yarışıyoruz. Fakat en uygun teklifi bizim verdiğimiz söyleniyor" diye konuştu. Geçen yıl 52 trilyon liralık satış gerçekleştirdiklerini dile getiren Dündar, ayrıca 750 bin dolarlık da ihracat yaptıklarını vurguladı. Dündar, bu yılki ihracat hedefini 1 milyon dolar, toplam satış tutarını da 113 trilyon lira
olarak açıkladı. İstanbul'un altyapısının yüzde 80'inin tamamlandığına dikkat çeken genel müdür Mehmet Dündar, "Altyapı tamamlanınca üstyapı ve kent mobilyası ürünlerine ihtiyaç duyuluyor. Bu da bizim satışlarımızı artıracaktır" açıklamasını yaptı.


http://www.yapi.com.tr/haberler/istona-yunanli-ortak_5379.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!