Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Istranca Dağları'ndan İstanbul'a Suyun Yolcuğu

Istrancalar'dan Terkos Gölü'ne yeni yapılacak tünel ile İstanbul'un günlük 700 milyon metreküp su ihtiyacının karşılanabileceğini ifade eden İSKİ Su Arıtma Dairesi Başkanı Fatih Yıldız, projeyi 3 yıl içinde faaliyete geçirmeyi planladıklarını söyledi.

yapi.com.tr
Istranca Dağları'ndan İstanbul'a Suyun Yolcuğu

Istranca projesi, yeni açılacak tünel ile büyüyecek. Istranca Dağları'nda bulunan ırmaklara kurulan Düzdere, Kuzuludere, Büyükdere, Sultanbahçedere ve Elmalıdere barajlarından İstanbul'a gelen suyun yolculuğu ise belgesel tadında çekilen görüntüler ile kendine hayran bıraktı.

3 yıl içerisinde faaliyete geçirilmesi planlanıyor
İHA'da yer alan habere göre Istranca Dağları'ndan Terkos Gölü'ne 5 baraj ve tünel ile su aktarılıyor. Aktarılan su ile İstanbul'un günlük 200 milyon metreküplük su ihtiyacı karşılanabiliyor. Yeni yapılacak ek tünel ile Istrancalar'dan toplam 700 milyon metreküp su alınabilecek. Projenin 3 yıl içerisinde faaliyete geçirilmesi planlanıyor.

"Terkos Barajı İstanbul'un su ihtiyacının 4'te birini karşılıyor"
Istranca projesinin nasıl ortaya çıktığı hakkında bilgi veren İSKİ Su Arıtma Dairesi Başkanı Fatih Yıldız, “1994 yılında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevi yaptığı zaman, İstanbul'da su kıtlığı sıkıntısı vardı. O dönemde İstanbul'un üçte birine su veren Terkos Gölü'nde neredeyse hiç su yoktu. Terkos Gölü'nün beslenmesi için çevrede araştırmalar yapıldı. En uygun kaynağın Istranca Dağları'nda bulunan derelerin olduğu ortaya çıktı. Bu Istranca Dağları'na hızlı bir şekilde projelendirme yapılarak 1995 yılında 3 adet baraj yapıldı. Dünyanın en hızlı yapılan barajlarıdır bunlar. Düzdere, Büyükdere ve Kuzuludere barajları bu üç barajın toplam biriktirme kapasitesi 44 milyon metreküptür. Daha sonra bunlara ilave olarak iki tane daha Sultanbahçedere Barajı ve Elmalıdere Barajı yapıldı. 1997 yılından sonra yapılan bu barajlar ile Terkos'a akıtılan su ile Terkos sisteminde kesinti yaşanmamıştır. Terkos Barajı İstanbul'un su ihtiyacının 4'te birini karşılıyor” dedi.

"700 milyon metreküpe kadar çıkmış olacak"
Terkos Gölü'nden İstanbul'a günde 200 milyon metreküp su alınabildiğini vurgulayan Yıldız, “Istrancalar'dan ilave bir tünel ile İstanbul'a 500 milyon metreküp su almış olacağız. Istrancalar projesindeki tam kapasiteyi kullanabilmek için yeni bir tünel çalışmamız var. Proje aşaması tamamlandı. Istrancalar'dan gelen suyu Terkos Gölü'ne ve Alibeyköy Gölü'ne aktarıyoruz. Böylece Istrancalar'dan İstanbul'a aldığımız su 700 milyon metreküpe kadar çıkmış olacak. Projemizi 3 yıl içerisinde faaliyete geçirmeyi planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istranca-daglarindan-istanbula-suyun-yolcugu_171738.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!