Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İsviçre ile Hasankeyf Krizi

Türkiye ile İsviçre arasında, Ilısu Barajı nedeniyle kriz baş gösterdi. Türkiye, Hasankeyf’i sular altında bırakacağı için tepki çeken Ilısu Barajı’na finansman sağlayacak ülkelerden birisi olan İsviçre’ye 30 Mart’a kadar süre tanıdı.

Hürriyet Gazetesi/Uğur ERGAN
İsviçre ile Hasankeyf Krizi

ürkiye ile İsviçre arasında, Ilısu Barajı nedeniyle kriz baş gösterdi. Türkiye, Hasankeyf’i sular altında bırakacağı için tepki çeken Ilısu Barajı’na finansman sağlayacak ülkelerden birisi olan İsviçre’ye 30 Mart’a kadar süre tanıdı.

Edinilen bilgiye göre Türkiye, İsviçre hükümeti gereken finansman desteğini sağlamadığı takdirde sözleşmeyi feshedeceği sinyalini verdi. İsviçre ise "barajın yapımı nedeniyle boşaltılacak bölgede yaşayanların yerleşimi, sağlık ve eğitim hizmetlerinin ne şekilde karşılanacağı" konularında Türkiye’den garanti istiyor. İsviçre’nin bu talebinin hükümete ulaşmasının hemen ardından TBMM’ye Hasankeyf ilçesinin taşınmasını düzenleyen bir yasa tasarısı gönderildi. Tasarı, ilçenin yeni yerleşim yerine ilişkin esasları düzenlerken, tarihi eserlerin de taşınmasını öngörüyor. TBMM İçişleri Komisyonu geçen hafta tasarıyı ele aldı. Komisyon Başkanı’nın "Bir an önce yasalaştıralım" ısrarına rağmen, üyeler konuyla ilgili taraflardan ayrıntılı brifing almak için görüşmeleri bu haftaya erteletti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/isvicre-ile-hasankeyf-krizi_52747.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!