Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İtalyan FM Gru, Türkiye'de Kule Vinç Üretimi Yapacak

İtalyan kule vinç üreticisi FM Gru Yalova'da yatırım kararı aldı. İnşaatlarda kullanılan kule vinçleri ilk kez İtalya dışında bir ülkede üretecek olan şirketin ihracattan sorumlu yöneticisi Bruno Sanguineti SABAH'a yaptığı açıklamada ilk etapta 20 milyon eurounun üzerinde bir yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı.

Sabah Gazetesi
1 İtalyan FM Gru, Türkiye'de Kule Vinç Üretimi Yapacak

İtalyan kule vinç üreticisi FM Gru Yalova'da yatırım kararı aldı. İnşaatlarda kullanılan kule vinçleri ilk kez İtalya dışında bir ülkede üretecek olan şirketin ihracattan sorumlu yöneticisi Bruno Sanguineti Sabah'a yaptığı açıklamada ilk etapta 20 milyon eurounun üzerinde bir yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı. Sanguineti, "Türkiye'ye yapacağımız yatırımla yüzde 30'luk bir maaliyet avantajı ve yeni pazarlara ulaşmak için lokasyon avantajı yakalamayı planlıyoruz" diye konuştu.

10 tır taşıyor

FM Gru'nun dünyada kule vinç üretimi konusunda 3'üncü sırada yer aldığını fakat krizin ardından dünyada finansal olarak en sağlıklı şirket olduğunu ifade eden Sanguineti, Türkiye üzerinden özellikle krizde inşaat sektörü açısından en az etkilenen Libya ve Cezayir gibi Kuzey Afrika ülkelerine açılmayı planladıklarını dile getirdi. Türkiye'de yatırım yapmayı düşünmelerinin en önemli nedeninin işçilik maliyeti olmadığını ifade eden Sanguineti, "Bu işte işçilik maliyeti yüzde 30'u geçmiyor. Çin'de de yapsak işçilik maliyetini en fazla yüzde 15'te tutabiliriz. Asıl sorun bu işi yapabilecek kalifiye işgücü ve Türkiye'de gerçekten çok disiplinli bir işgücü var. Ayrıca Türkiye gelişmekte olan diğer ülkelere lokasyon olarak çok yakın. Biz bir vinci ortalama 10 TIR ile taşıyoruz. Bu da bize önemli bir rekabet avantajı sağlayacaktır" dedi. Sanguineti, İtalya'da yılda ortalama 800 adet kule vinç sattıklarını, Türkiye'de ise bu rakamın 200 civarında olduğunu ve Türkiye'nin çok büyük potansiyel barındırdığını kaydetti.

Krizde kiralama yüzde 90'a çıktı

FM Gru'nun Türkiye Distribütörü Cem Bıyık ise krizin ardından Türkiye'de kule vinç kiralama işinde patlama yaşandığını söyledi. Ortalama fiyatı 200 bin euro olan kule vinçlerin aylık kirasının krizle birlikte 14-15 bin liradan 8-9 bin liraya düştüğünü ifade eden Bıyık, "Krizden önce yüzde 40 oranında kiralanırdı. Şimdi ise kılı kırk yaran müteahhitler yüzde 90 kiralıyor, yüzde 10 satın alıyor" dedi.

Vinç, 50 işçinin işini yapıyor

Cem Bıyık, halen Türkiye'de yaklaşık 3 bine yakın kule vincin bulunduğunu belirterek, "Ortalama yıllık olarak 500 adet kule vinç satılıyor veya kiralanıyor. Bunların ömürleri 10 - 15 yıl civarında. Ama Türkiye'ye gelen vinçlerin önemli bir bölümü ikinici el olarak çevre ülkelere gönderiliyor" dedi. Halen Türkiye'de inşaat yapan birçok müteahhidin kule vincin değerini anlamadığını ifade eden Bıyık, "Bu vinçler ortalama 50 işçinin yaptığı işi yapıyor. Aylık kirası 8-9 bin TL olan bir vinç oldukça hesaplı ve işi hızlandırıyor" dedi. Bıyık, Yalova'da planladıkları yatırımın da 2011 sonu veya 2012 başında tamamlanacağını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/italyan-fm-gru-turkiyede-kule-vinc-uretimi-yapacak_75107.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • türkiye cumhuriyetinde türkmalı ve türk patentli kuleviç üretildigini adınız gibi biliyorsunuz ve desteklemiyorsunuz. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!