Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İthal Çöpler Buğday Tarlasında Bulundu

Avrupa’nın plastik atıklarının gelişigüzel atıldığı Adana’da, incelemeler yapan sanatçı Haluk Levent’in de aralarında bulunduğu heyet, '1 ay içinde temizlenecek' denilen ithal çöpleri bu kez de buğday tarlasının hemen yanında buldu. Atıkların toprağa da karıştığı öğrenildi.

yapi.com.tr
İthal Çöpler Buğday Tarlasında Bulundu

Adana'ya başta İngiltere menşeli olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerinden ithal edilen çöplerin sağlıksız biçimde dökülmesi, uluslararası çevre örgütü Greenpeace başta olmak üzere çeşitli çevrelerin tepkilerine neden olmuştu.

Bu arada AHBAP Platformu’nun kurucusu ünlü sanatçı Haluk Levent de Adana'ya gelerek çöp döküm alanlarında incelemelerde bulunmuş, Vali, Büyükşehir Belediye Başkanı ve geri dönüşümcülerle toplantılar yaparak soruna çözüm aramıştı. Haluk Levent, görüşmelerinin sonucunda 18 farklı noktada tespit edilen çöplerin temizleneceğini sözünü aldıklarını duyurmuştu.

Sözcü’den Mehmet Serbes’in haberine göre; bir ay sonra yeniden Adana'ya gelerek Çukurova ilçesinin Karahan Bölgesindeki aynı alanlarda incelemelerde bulunan Haluk Levent'in, Adana Tabip Odası Başkanı Selahattin Menteş, Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sedat Gündoğdu ile birlikte gittiği arazide çöplerin toplanmadığı ve toprağa karıştığı görüldü. Hatta çöplerin buğday ekili alanların yanı başında yer aldığı ve tarlaya karıştığı tespit edildi.

Tabip Odası Başkanı kürekle çıkardı
Adana Tabip Odası Başkanı Selahattin Menteş, bir kürekle buğday ekili alandan çıkan yabancı menşeli çöpleri göstererek, “Bakın bu yabancı atıklar içerdikleri binlerce zararlı madde ile toprağa ve ürüne karışıyor. Bunlardaki zehirli maddeler buğday vasıtasıyla gıdalara karışacak.” diyerek tehlikeye dikkat çekti.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ithal-copler-bugday-tarlasinda-bulundu_190690.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!