Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İTO, Örücüler Hamamı'nı Üniversiteye Çevirecek

Üniversitesine bina arayan İstanbul Ticaret Odası, Tekel'in Unkapanı'ndaki Genel Müdürlük binası ile Mercan'daki Örücüler Hamamı'nı almak için görü

Sabah
İTO, Örücüler Hamamı'nı Üniversiteye Çevirecek

b>Üniversitesine bina arayan İstanbul Ticaret Odası, Tekel'in Unkapanı'ndaki Genel Müdürlük binası ile Mercan'daki Örücüler Hamamı'nı almak için görüşmelere başladı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), Tekel'in Unkapanı'ndaki Genel Müdürlük binası ile Mercan'daki tarihi Örücüler Hamamı'na talip oldu. Oda vakfı tarafından kurulan İstanbul Ticaret Üniversitesi'ni bir şehir üniversitesi olarak konumlandırmak isteyen oda, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na (ÖİB) başvurarak Tekel'in Unkapanı'ndaki binasına resmen talip olduğunu bildirdi. Tekel'in sınai kuruluşları ile gayrimenkullerinin ayrı ayrı satılacağını öğrenen İTO yönetimi vakit kaybetmedi ve ilk başvuruyu yaptı. Oda, ayrıca Mercan yokuşundaki 492 dükkanlı tarihi Örücüler Hamamı'nı almak için de mal sahipleriyle görüşmeler yapıyor.

TERCİH EMİNÖNÜ
Daha önce enstitü olarak hizmet veren İstanbul Ticaret Üniversitesi, 2001 yılında İTO Vakfı tarafından üniversiteye dönüştürüldü. Üniversite, İTO'nun da misyonuna uygun olarak daha çok ticaret, iş idaresi, yönetim gibi ticari hayatın ihtiyaçlarına yönelik eğitim veriyor. Kurulalı üç yıl olmasına rağmenöğrenci sayısı 3 bin 500'e, öğretim görevlisi sayısı da 500'e ulaştı. İTO'nun eski yönetim binası ile Üsküdar'da bir başka binada faaliyet gösteren üniversite, bu büyüklüğe ulaşınca yer sıkıntısı çekmeye başladı. İTO da üniversitesine Eminönü'nde bina aramaya başladı. Yapılan araştırmalardan sonra üniversitenin ihtiyacına cevap verecek birkaç bina tespit edildi ve bina sahipleriyle görüşmelere başlandı.

ORTAKLARLA PAZARLIK
Örücüler Hamamı da bu binalardan biri. Şahıs malı olan hamam kompleksinin 6 ortağı var. İTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım, son aşamaya gelindiğini belirtti. Ancak görüşmelerin selameti açısından satış bedeli konusunda neredeyse ser verip sır vermeyen Yıldırım, "Orası şahıs malı. Bize böyle bir teklifle geldiler. Biz de ilgilendik. Aldığımız takdirde bir fakültemizi de buraya taşıyacağız" diye konuştu.


Yıldırım: Tekel'in dış görünüşü değişmeli

İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin üç yılda hedeflenenin üzerinde büyüdüğünü ifade eden Mehmet Yıldırım, "Mevcut binaları üniversitenin kapasitesine cevap veremiyor. O nedenle Eminönü civarında birkaç yere bakıyoruz" dedi. Tekel'in gayrimenkullerinin ayrı satılacağının açıklanması üzerine bu binaya ciddi anlamda talip olduklarını kaydeden Yıldırım, şöyle devam etti: "Özelleştirme İdaresi'ne başvurumuzu yaptık. Ciddi bir talip olduğumuzu da belirttik. Satışa çıkması ve bizim almamız durumunda binayı tarihi dokusuna uygun restore edeceğiz. Çünkü o camlar bölgenin tarihi dokusuna uymuyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/ito-oruculer-hamamini-universiteye-cevirecek_22042.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!